MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy dziecko ma zaćmę

Grażyna Woźniak
- Zaćma wrodzona, dziedziczona rozwinie się niezależnie od przebiegu ciąży.
- Zaćma wrodzona, dziedziczona rozwinie się niezależnie od przebiegu ciąży. Fot. Krzysztof Łokaj
Na pytania Czytelników odpowiada dr nauk med. Ewa Jakubiec - Blajer, rzeszowska okulistka.

- Czy w przypadku zaćmy dziecięcej jest ona dziedziczna czy też na jej wpływ mają czynniki zewnętrzne?

- Zaćma wrodzona, dziedziczona rozwinie się niezależnie od przebiegu ciąży. Istnieje jednak sporo czynników mogących mieć wpływ na rozwój tej choroby u dziecka. Należą do nich m. in. infekcje pojawiające się u kobiety ciężarnej, np. zakażenie różyczką, świnką czy wirusami opryszczki.

Wpływ na pojawienie się i rozwój katarakty u dziecka ma również stosowanie przez przyszłą matkę niektórych leków, choroby (m.in. cukrzyca, chroniczne niedożywienie). W grupie młodych pacjentów są i tacy, u których choroba rozwinęła się na wskutek urazu mechanicznego.

- Jak rozpoznać zaćmę u małego dziecka?

- Do częstych objawów należą m. in białe czy biała źrenica. Może wystąpić tzw. odruch palcowo - oczny: niemowlak pociera często oczy piąstkami lub kciukiem. Nie jest wykluczone pojawienie się oczopląsu lub zeza, u starszych dzieci zaś słaba ostrość wzroku. Może się zdarzyć i tak, że nie pojawią się żadne objawy.
Rozpoznanie zaćmy najczęściej jest przypadkowe, w trakcie rutynowych badań u okulisty.

We wczesnym wykryciu choroby u dziecka największą rolę mają rodzice. W momencie gdy zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości, powinni zgłosić się do specjalisty. Jeśli bardzo wcześnie nie będzie podjęte leczenie i rehabilitacja młodego pacjenta, może dojść do nieodwracalnego niedorozwoju widzenia.

- Jak przebiega leczenie zaćmy u dziecka?

- Podobnie jak w przypadku katarakty u dorosłych, nie istnieją żadne leki mogące cofnąć lub zahamować rozwój choroby. Jeżeli zaćma zagraża prawidłowemu rozwojowi widzenia u dziecka, jest tylko jeden sposób leczenia - jej usunięcie. Do tego dochodzi rehabilitacja wzroku (wszczep międzygałkowy, soczewki kontaktowe, okulary).

Jeśli wzrok może się rozwinąć mimo istnienia zaćmy, z zabiegiem można poczekać. O tym powinni wspólnie zadecydować lekarz i rodzice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24