Kenijczycy z Węgier wygrali 17. PKO Półmaraton Rzeszowski. Rekordowa frekwencja i pomoc 7-letniej Klarze

Na starcie Półmaratonu Rzeszowskiego stanęło dobrze ponad 2000 osób
Na starcie Półmaratonu Rzeszowskiego stanęło dobrze ponad 2000 osób runrzeszow.pl
Kenijczycy z węgierskiej grupy Benedek-Team wygrali 17. PKO Półmaraton Rzeszowski. Na starcie zawodów stanęło ponad 2100 biegaczy, co stanowi rekord imprezy. W trakcie biegu odbyła się akcja charytatywna „Biegnę dla...”.

Kenijczycy pojawili się na liście startowej półmaratonu po dobrych kilku latach przerwy. Do Rzeszowa przyjechała trójka biegaczy i, jak można było oczekiwać, odegrała główne role (w sumie na starcie stanęli reprezentanci siedmiu krajów, m.in. z USA i Hiszpanii).

W gronie mężczyzn triumfował Kiptoo Shedrack Kimaiyo (Debrecen, Benedek-Team), który trasę długości 21 km i 97,5 m pokonał w czasie 1:06:36. Zawodnik z Afryki o ponad dwie minuty wyprzedził Patryka Pawłowskiego (1:08:48), biegacza rodem ze Stalowej Woli, który reprezentuje od kilku lat RLTL Optima Radom i dwa lata temu wygrał w Rzeszowie (rok temu był drugi).

Dwie kolki Patryka

- Liczyłem pewnie na trochę lepszy czas, ale na trasie solidnie wiało, a poza tym już na czwartym kilometrze dopadła mnie kolka. Potem powtórzyło się to na ostatnich kilometrach, dlatego nie mam co narzekać – komentował za metą absolwent Politechniki Rzeszowskiej, który od końca stycznia jest bezrobotny.

- Z końcem roku w mojej firmie w Radomiu zwolniono połowę ludzi, trzysta osób. Miałem umowę do końca stycznia i od dwóch miesięcy rozglądam się za nowym zajęciem – powiedział pan Patryk, któremu w tej sytuacji na pewno przyda się nagroda z Rzeszowa (1200 zł w kategorii Polak – Polka plus 800 złotych w kategorii Open).

Trzecie miejsce na podium zajął Sylwester Lepiarz (Ostrowiec Św., LKB Rudnik) 1:09:07.

Beata chce do wojska

U kobiet najlepsza okazała się Nundu Ruth Mbatha (1:17:04). Wyprzedziła Beatę Klimek (AZS AWF Biała Podlaska, 1:18:12).

– Mocny wiatr sprawił, że czas jest daleki od tego, na co liczyłam. Do tego na ostatnich kilometrach dopadł mnie taki kryzys, że miałam już różne myśli, ale nie było mowy o zejściu z trasy – dzieliła się wrażeniami filigranowa biegaczka rodem z Rawy Mazowieckiej.

- Kończę studia na AWF-ie w Białej Podlaskiej. Co dalej? Do pracy w szkole zniechęcają zarobki. Dostanę trzy tysiące, wydam dwa na wynajem mieszkania i jak żyć za resztę. Myślę o poszukaniu pracy w wojsku – dodała pani Beata, która po raz pierwszy startowała w Półmaratonie Rzeszowskim.

Kenijkę zawiódł... żołądek

Trzecią lokatę zajęła Anna Pawlikowska (Kielce, Czarnecki Run Team, 1:23:57. Niemiło start w stolicy Podkarpacia będzie wspominać Sheila Chebet, druga z biegaczek Benedek Team. Kenijkę na trasie dopadły problemy gastryczne. Były na tyle poważne, że zeszła z trasy, wylądowała w punkcie medycznym półmaratonu i długo dochodziła do siebie. Wstępna diagnoza była taka, że biegaczka z Afryki sama sobie zaszkodziła, bo zjadła za dużo żeli energetycznych.

Butyjana najszybsze

Półmaratonowi towarzyszyła 9. PKO Sztafeta Półmaratońska. Dystans półmaratonu zostanie podzielony na cztery odcinki – 6 km, 5 km, 5 km, 5 km. Drużyna sztafetowa składała się z czterech kobiet lub czterech mężczyzn. Na starcie stanęły 84 sztafety, co jest absolutnym rekordem półmaratonu. Wygrał ekipa Butyjana (Andrzej Szpunar, Paweł Smędowski, Adam Janda, Sebastian Knapik), która uzyskała czas 1:14:56.

Pobiegli dla Klary

Zawodnicy półmaratonu i sztafety włączyli się w akcję charytatywną „Biegnę dla 7-letniej Klary”. Dziewczynka choruje na mukowiscydozę i potrzebuje argentyńskiego leku przyczynowego, który musi przyjmować cały czas. Klara jest podopieczną Fundacji Się Pomaga.

Setki biegaczy przyczepiło na koszulki specjalne identyfikatory „Biegnę dla Klary”. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO BP przekaże darowiznę na rzecz 7-latki.

sztafety

1. Butyjana (SZPUNAR Andrzej, SMĘDOWSKI Paweł, JANDA Adam, KNAPIK Sebastian) 1:14:56,
2. PODIUM\KOWALSKI OKNA (JEDREK Grzegorz, SZURLEJ Szymon, ISKRA Paweł, HANULAK Paweł) 1:19:17,
3. KLUB PIWOSZA (PAZOWSKI Dawid, SAWIŃSKI Michał, KUBISZYN Sebastian, SAWIŃSKI Henryk) 1:19:37,
4. Coast Fit Lab Przemyśl (CHUDZIO Jakub, KOPCZAK-CHUDZIO Ewa, ZACHARA Jakub, KYCIA Piotr) 1:23:52,
5. Surmacz i spółka (SOSNOWSKI Adrian, FEDIO Marek, KURASZ Marcin, SURMACZ Sławek) 1:29:30,
6. BorgWarner Running Team (ZYGMUNT Tomasz, PAPROCKA Kamila, DURLAK Błażej, STĘPIEŃ Łukasz) 1:30:15.