Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia w Rzeszowie numery PESEL otrzymuje około 250 uchodźców

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Upłynnił się proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. W Rzeszowie w punkcie recepcyjnym przy ul. Langiewicza 15 średnio obsługiwanych jest dziennie 250 osób. W niedzielę 20 marca zostało aż 300 osób dostało numery PESEL.

Nadawanie uchodźcom polskich numerów PESEL zaczęło się 16 marca. Po pierwszym trudnym dniu, gdy w kolejce ustawiło się bardzo wiele osób, głównie matek z dziećmi, przyszło uspokojenie. Uchodźcy są zapisywani na konkretny termin i konkretny dzień, co uporządkowało proces nadawania numerów PESEL. Nie bez znaczenia jest też siedmiodniowy i dwuzmianowy tryb pracy punktu przy ul. Langiewicza 15.

Urząd Miasta Rzeszowa otrzymał od rządu 20 specjalnych zestawów komputerowych do rejestracji uchodźców. O tym, że miasto czeka na nie, informowano w dniu otwarcia punktu przy ul. Langiewicza 15.

- Nowe komputery chcemy najpierw wykorzystać na ul. Langiewicza. Mamy tam kilkuletni sprzęt i będzie on wymieniany na nowy, o wiele szybszy, co jeszcze bardziej przyspieszy procedurę nadawania numerów PESEL. Są to całe zestawy, w który wchodzą urządzenia do pobierania danych biometrycznych. Zestawy te konfigurują teraz nasi pracownicy - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

W punkcie przy ul. Langiewicza 15 powstaną nowe stanowiska do rejestracji uchodźców. Miasto na razie nie planuje utworzenie nowego tego rodzaju punktu.

Zatorów nie ma też w punkcie rejestracji uchodźców w Przemyślu.

- W pierwszych dwóch dniach obsługiwaliśmy dziennie po 40 osób. Teraz to się upłynniło, bo zostały wydłużone godziny pracy przy wydawaniu numerów PESEL. Uchodźców obsługują dwa stanowiska - mówi Kamil Krukiewicz z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.

Aby otrzymać polski PESEL, uchodźca musi przyjść do urzędu z paszportem, własnym zdjęciem (można je też wykonać za darmo w punkcie rejestracji), adresem mailowym i należącym do niego numerem telefonu polskiego operatora.

PESEL jest nadawany nie tylko w oparciu o paszport, ale także dowód osobisty, kartę Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. Jeśli uchodźca nie ma żadnych dokumentów, składa oświadczenie. PESEL nadaje się też dzieciom powyżej 12 lat, w ich przypadku potrzebny jest akt urodzenia.

  • PESEL potrzebny jest uchodźcom do złożenia wniosków o udzielenie świadczeń (m.in. jednorazowych świadczeń pieniężnych i różnych dodatków), a także do dopełnienia formalności związanych z podjęciem pracy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Z
  • łożenie wniosku o udzielenie numeru PESEL rejestruje także pobyt w Polsce obywatela Ukrainy uciekającego przed wojną, w przypadku gdy jego wjazd nie został uprzednio zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej.
  • Aby skorzystać ze świadczeń socjalnych, najpierw trzeba założyć rachunek bankowy w dowolnie wybranym banku mającym swoją siedzibę na terytorium Polski. Po świadczenia należy się udać do gminy, w Rzeszowie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Jagiellońska 4. Świadczenia wypłacane są na konto uchodźcy.

PESEL jest też potrzebny do otrzymania świadczeń rodzinnych 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24