MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamieniem uczczą pamięć Kurpielów z Tarnawiec koło Przemyśla, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom

Norbert Ziętal
To głównie Janusz Galiczyński z Przemyśla, pochodzący z Tarnawiec, stara się o uhonorowanie pamięci Stanisława i Franciszki Kurpielów.
To głównie Janusz Galiczyński z Przemyśla, pochodzący z Tarnawiec, stara się o uhonorowanie pamięci Stanisława i Franciszki Kurpielów. Norbert Ziętal
Na 19 czerwca została zaplanowana uroczystość uhonorowania Franciszki i Stanisława Kurpielów z Tarnawiec koło Przemyśla. W czasie II wojny światowej zostali zamordowani przez ukraińskich policjantów, na zlecenie Niemców, za to, że ukrywali Żydów.

Kamień z okolicznościową tablicą stanie obok ruin zabudowań folwarcznych w Tarnawcach. Ma zostać odprawione ekumeniczne nabożeństwo.

- Wieś Tarnawce koło Krasiczyna to moja rodzinna miejscowość. W czasie II wojny doszło tutaj do ogromnej tragedii. W folwarku Leoncina Niemcy zamordowali ponad 20 Żydów, a później w Przemyślu rozstrzelali polskie małżeństwo Kurpielów, które ukrywało tych Żydów — mówi Janusz Galiczyński.Majątek Leoncina koło Krasiczyna przez II wojną światową należał do księcia Leona Sapiehy. Zarządcą folwarku był Stanisław Kurpiel. Mieszkał tu  z żoną Franciszką oraz sześciorgiem dzieci. Tutaj Kurpielowie ukrywali ponad 20 Żydów. Niestety, o sprawie dowiedzieli się Niemcy. W maju 1944 roku na miejscu zamordowano większość ukrywających się Żydów. Tylko dwie osoby się uratowały. Kurpielów przewieziono do siedziby gestapo w Przemyślu. Miesiąc później zostali rozstrzelani w lasku w Lipowicy, dzisiaj części Przemyśla. Tam pogrzebano ich w dole, a dopiero po wojnie, w 1945 r., ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły na cmentarzu zasańskim w Przemyślu.W 2010 r. Kurpielowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. Kurpielowie zostali pośmiertnie odznaczeni medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, nadawanymi przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Janusz Galiczyński z Przemyśla chce upamiętnić kolejne miejs...

Kurpielowie zarządzali folwarkiem Leoncina w Tarnawcach koło Krasiczyna. Podczas II wojny światowej ukrywali co najmniej 25 Żydów, uciekinierów w przemyskiego getta.

Czytaj też: Kurpielowie z Tarnawiec ratowali Żydów. Oddali życie, jak Ulmowie z Markowej

21 maja 1944 r. ukraińscy policjanci, na zlecenie gestapo, rozstrzelało w Leoncinie 22 Żydów. Dwóm udało się uciec. Kurpielów aresztowano i przewieziono na gestapo w Przemyślu. Zostali rozstrzelani 19 czerwca 1944 r. Na podkreślenie zasługuje fakt, że ukrywając Żydów, ryzykowali nie tylko swoim życiem, ale również sześciorga swoich dzieci.

Franciszka i Stanisław Kurpielowie zostali uznani Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem. W 2010 r. prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24