MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w czwartek inauguracja VI edycji cyklu "Wielkie Pytania w Nauce". Gośćmi spotkania będą: ks. prof. Michał Heller i Janusz Wawrowski

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Rozmowa z dr. Wergiliuszem Gołąbkiem, rektorem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie o VI edycji cyklu "Wielkie Pytania w Nauce"

WSIiZ startuje z szóstą edycją cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Skąd pomysł na te wykłady?

Widzimy, że nie tylko w Polsce, ale w świecie mamy do czynienia z takim irracjonalnym myśleniem. Szczególnie młodzi ludzie, ale nie tylko, funkcjonują w mediach społecznościowych, które nie są źródłem nauki ani wiedzy. Stąd też zrodziła się potrzeba, aby na spotkania „Wielkie Pytania w Nauce” i „W labiryncie świata” zapraszać uczonych, którzy burzą stereotypy myślowe. Zapraszamy osoby cieszące się olbrzymim autorytetem. Zauważyliśmy wielkie powodzenie tych spotkań. Wykładów na żywo wysłuchało ok. 30 tys. ludzi, a w Internecie - 12 mln.

Kto będzie gościem spotkania organizowanego w Filharmonii Podkarpackiej już 2 grudnia o godzinie 17?

Ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof, matematyk, fizyk, laureat Nagrody Templetona, który będzie mówił na temat kaprysów wszechświata. Drugim gościem będzie Janusz Wawrowski, wybitny polski skrzypek, jedyny posiadacz skrzypiec Stradivariusa w Polsce od II wojny światowej. Ten instrument ufundował mu anonimowy mecenas sztuki. Wawrowski to jeden z nielicznych wykonawców grających kaprysy Paganiniego, Łączymy zatem naukę i sztukę pokazując, że świat matematyczny jest bliski muzycznemu.

Kogo uczelnia zaprosiła na kolejne spotkania?

Profesorów: Jana Miodka i Jerzego Bralczyka, którzy będą się zastanawiać, jak w ostatnich czasach zmieniała się polszczyzna. Z kolei ks. Adam Boniecki, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego w rozmowie z Anną Goc opowie o życiu i nadziei. To spotkanie poprzedzi film „xABo: Ksiądz Boniecki”, którego WSIiZ jest strategicznym partnerem. Następne spotkanie zaplanowaliśmy z prof. Krzysztofem Zanussim. Będzie to dyskusja wokół jego książki „Czy warto umierać za smartfona?”. Wydaje mi się, że te nazwiska mówią same za siebie. Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić do uczestnictwa. Prosząc jednocześnie, żeby były to tylko osoby zaszczepione.

Które z dotychczasowych wykładów cieszyły się największą popularnością?

Na przykład z prof. Jerzym Bralczykiem, ale przypomnę, że w tych spotkaniach brali też udział m.in. prof. Jerzy Vetulani, Anna Dymna, Wojciech Bonowicz, prof. Stefan Chwin, abp Grzegorz Ryś. To są nazwiska znane i uznane, które cieszą się wielkim autorytetem. Tu nie chodzi bowiem o popularność. To nie są celebryci, lecz ludzie, którzy w życiu po prostu czegoś dokonali.

A który z wykładów Panu najbardziej zapadł w pamięci?

Każde spotkanie jest inne, ale wydaje mi się, że jedną z najciekawszych postaci jest ks. prof. Michał Heller, autor ponad 60 książek i kilkuset artykułów, badacz wszechświata. Nam się wydaje, że nasza planetka Ziemia jest pępkiem świata a tak nie jest. Dziś wiemy, że wszechświat jest nieskończony, że mamy do czynienia - jak ks. prof. Heller pisze - z wieloma wszechświatami, że wszechświat się rozszerza i to szybko, więc tego typu zagadnienia bardzo ludzi interesują.

"Wielkie Spotkania z Nauką" to propozycja dla dorosłych czy także dla młodzieży?

Przychodzi sporo młodzieży licealnej, ale również studenci z różnych uczelni. Przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Bardzo się z tego cieszymy.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24