MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już niemal 63 tys. mieszkańców Podkarpacia ma długi

ala/raport InfoDług [email protected] 17 867-22-33
Już prawie 63 tys. mieszakńćów regionu martwi się długami. Fot. sxc.hu
Już prawie 63 tys. mieszakńćów regionu martwi się długami. Fot. sxc.hu
Z początkiem roku liczba Polaków mających problemy z terminowym regulowaniem swoich płatności przekroczyła 2 milionów - wynika z najnowszej, 15. edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Ostatni raport InfoDług donosi również, że na Podkarpaciu problemy ze spłatą zadłużenia ma już 62 898 osób. Łączna kwota ich zadłużenia wynosi ponad 818,8 mln zł.

Dane dla Polski

Poziom zadłużenia Polaków wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 12 proc., czyli o ponad 3 mld zł i wynosi obecnie 28,21 mld zł. W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 68 proc. Jednocześnie powiększyła się liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności. Przez ostatnie trzy miesiące przybyło ich 49 618. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 2,49% i jest on niemal sześciokrotnie niższy niż przyrost całkowitego zadłużenia.

Nie zmieniła się struktura regionalna zaległego zadłużenia. W województwach mazowieckim i śląskim znajduje się najwięcej mieszkańców mających problemy z długami. Średnia kwota zaległego zadłużenia w lutym 2011 roku wyniosła 13 861 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale zwiększyła się o 1242 złotych, czyli 9,84%. Statystyczny polski dłużnik to mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat.

Mam 87 mln długu

- Już ponad 2 mln Polaków posiada zaległości płatnicze. To tyle, ilu jest mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” - mówi Mariusz Hildebrand, _prezes zarządu BIG InfoMonitor. - _Jednocześnie odnotowaliśmy efekt puchnięcia zadłużenia Polaków. Wzrost poziomu zadłużenia wyniósł 12 proc. i jest on niemal sześciokrotnie wyższy niż przyrost liczby dłużników. Najbardziej widocznym przykładem puchnięcia długów Polaków, jest rekordzista zadłużenia, który zalega na kwotę przeszło 87 milionów złotych, co stanowi wynik o 1,5 miliona wyższy niż trzy miesiące temu.

Kobiety są rzetelniejsze, zwłaszcza z Podkarpacia

Znacznie częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. W całej grupie dłużników jedynie 41% stanowią kobiety a 59% mężczyźni. Ta dysproporcja jednoznacznie wskazuje, że kobiety rzetelniej spłacają swoje świadczenia.

Należy podkreślić, że struktura udzielonych pożyczek wskazuje na równy podział udzielanych kredytów wśród kobiet i mężczyzn. Z danych zgromadzonych w 15. edycji raportu InfoDług wynika, że w lutym 2011 roku odnotowano dokładnie 837 236 kobiet zalegających z płatnościami.

Udział kobiet, które mają problem z terminowym regulowaniem płatności w ogólnej liczbie mieszkańców jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych województwach. Największy odsetek takie kobiety stanowią w województwie zachodniopomorskim (5,98%), a najmniejszy w województwie podkarpackim (2,14%). Wśród kobiet zalegających z płatnościami odnotowano rekordzistkę – mieszkankę województwa mazowieckiego, która zalega na ponad 35 milionów złotych i jest drugą najbardziej zadłużoną osobą w Polsce.

Kto jest dłużnikiem

Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się m.in. zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, , a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

Warto wiedzieć, że każdy raz na pół roku ma możliwość bezpłatnego sprawdzenia czy znalazł się w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz kto i jaką informację umieścił na jego temat. Może również pobrać Raport Konsumencki w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli okaże się, że dane są błędne lub nieprawdziwe, należy zgłosić się do firmy, która taką informację przekazała z żądaniem weryfikacji danych. Dzięki nowej ustawie o BIG również osoby fizyczne, posiadające tytuł wykonawczy, mogą przekazywać dane o dłużnikach do Biura Informacji Gospodarczej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24