Jest decyzja Unii Europejskiej w sprawie wolnego handlu z Ukrainą. Co postanowiono?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ukraina będzie mogła dalej eksportować do Wspólnoty żywność na zliberalizowanych zasadach, ale część towarów: jaja, drób, miód, cukier, owies, kukurydza i kasza zostanie objęta ograniczeniami ilościowymi.
Ukraina będzie mogła dalej eksportować do Wspólnoty żywność na zliberalizowanych zasadach, ale część towarów: jaja, drób, miód, cukier, owies, kukurydza i kasza zostanie objęta ograniczeniami ilościowymi. Pixabay/ Dusan_Cvetanovic
W poniedziałek kraje członkowskie w Radzie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły przedłużenie o kolejny rok wolnego handlu produktami rolnymi z Ukrainą, a także Mołdawią. Po 6 czerwca będą jednak obowiązywać bardziej restrykcyjne środki mające chronić rynki we Wspólnocie.

Spis treści

Ograniczenia dla części ukraińskiej żywności

Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do Unii Europejskiej będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 roku.

Ukraina będzie mogła dalej eksportować do Wspólnoty żywność na zliberalizowanych zasadach, ale część towarów: jaja, drób, miód, cukier, owies, kukurydza i kasza zostanie objęta ograniczeniami ilościowymi. Przy ich wyliczaniu brana będzie pod uwagę średnia z lat 2023, 2022 oraz z pierwszej połowy 2021 roku.

W przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na unijnym rynku lub na rynkach jednego lub kilku krajów Unii Europejskiej z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, Komisja Europejska może podjąć szybkie działania i „nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne”. Taki zapis również jest nowością w stosunku do obecnego rozporządzenia, ponieważ do tej pory KE mogła wprowadzić środki ochronne, jeśli zaburzenia wystąpiły na całym jednolitym rynku.

Koniec procesu legislacyjnego

Przyjęcie rozporządzenia przez Radę Unii w poniedziałek kończy proces legislacyjny. Parlament Europejski zaakceptował rozporządzenie 23 kwietnia na swoim ostatnim w tej kadencji posiedzeniu.

Cła i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne pozostają zawieszone od czerwca 2022 roku. Miało to złagodzić trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ukraińscy producenci w związku z inwazją Rosji, i zapobiec drastycznym spadkom wolumenu ukraińskiego handlu. Unijny import z Ukrainy w 2023 roku wyniósł 22,8 mld euro w porównaniu z przedwojennym poziomem 24 mld euro w 2021 roku.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary Polak
gdybyśmy mieli polski rząd można by było rozmawiać o oznakowaniach na produktach żywnościowych. ja np. chcialbym mieć pewność że kupuję chleb z pszenicy i żyta spełniajacego ostre warunki unijne. Chciałbym wiedziec jaką mąke mogę kupic piekąc samemu chleb. dziś tego nie wiem, zgoda - widzę już np. napis na etykiecie opakowania mąki że z ziarna pochodzącego z UE, ale czy to prawda?

Wprowadzić ostry reżim w produkcji żywności u siebie i wpuścić z zewnątrz żywność nafaszerowaną chemią niedopuszczoną do obrotu i stosowania w UE to nie absurd. To zbrodnia.
P
Pol
Ukraina za bardzo zapomina ,kto jest przyjacielem, grają pod niemieckie koncerny, fakt, nie tylko niemieckie, które maĵą olbrzymie obszary czarnoziemów i doją ich glebę nawozami, wyciskając maksimum. Pestycydy i nawozy, interesy z korporacjami- tym jeat teraz ukraina niestety.
Wróć na i.pl Portal i.pl