Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią nawozimy glebę, konserwujemy narzędzia

al/Stanisław Siwak
Widły, motyki, szpadle, grabie i łopaty oczyszczamy z resztek roślin i ziemi.
Widły, motyki, szpadle, grabie i łopaty oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. sxc.hu
Jesień to najlepsza pora, by przeprowadzić gruntowne porządki i niewątpliwie niezbędny czas do zabezpieczenia ogrodu przed mrozem.

Oczko wodne

Przygotowanie ogrodu do zimy wiąże się nie tylko z ochroną roślin i osłanianiem oczek wodnych, ale również konserwacja narzędzi.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy oczko wodne musimy je odpowiednio przygotować na nadejście mrozów.

- Znajdujące się w nim rośliny należy przyciąć. Jeśli nasze oczko ma głębokość powyżej półtora metra wówczas na dnie zostawiamy trochę mułu i ryby mogą w nim spokojnie zimować - radzi Anna Cieszyńska z Podkarpackiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Systematycznie odławiamy z powierzchni wody opadające liście, aby nie opadały na dno zbiornika, zanieczyszczając go. Jeśli mamy niewielkie oczko wodne, możemy nad taflą wody rozciągnąć siatkę, która będzie wyłapywać liście.

Przed zimą usuwamy też resztki materii organicznej z dna naszego oczka, gdyż przy jej rozkładzie wydzielają się trujące gazy, powodujące niedobór tlenu w wodzie. Jeśli jednak zimują w stawie zwierzęta, pozostawiamy warstwę mułu, w którym będą mogły przezimować.

Usuwamy także zaschnięte liście roślin wodnych, aby rozkładając się nie zanieczyszczały wody, z wyjątkiem roślin szuwarowych, gdyż zapewniają one zimowe schronienie zwierzętom ze środowiskiem wodnym.

Usuwamy część nadmiernie rozrośniętych roślin wodnych, w tym liście roślin pływających, aby lustro wody było odsłonięte w około 80-90 proc.

Zabezpieczanie roślin na tarasach

Obecnie dość często budujemy ogrody na tarasach a nawet dachach swych domów. Zazwyczaj bardzo mała ilość ziemi w skrzyniach może spowodować, że mróz będzie przechodził na wylot przez znajdujące się w nich rośliny.

Dlatego te skrzynie należy dobrze zabezpieczyć. Używamy do tego celu tekturę falistą albo styropian. Okładamy tym materiałem izolacyjnym skrzynie nie tylko z zewnątrz ale też od spodu. W ten sposób minimalizujemy niebezpieczeństwo, że te rośliny zginą.

Możemy też zaopatrzyć się wcześniej w specjalne donice, które mają w podstawie i po bokach styropian. Zimową porą zabezpieczy rośliny przed mrozem, zaś w lecie będzie stanowił izolację przez promieniami słonecznymi.

W ogrodzie typowo ozdobnym, we wrześniu sadzimy cebulki takich roślin jak hiacynty i tulipany, gdyż chodzi o to, aby cebulki ukorzeniły się przed zimą, bo inaczej mogą ulec przemarznięciu.

- Jeśli natomiast chodzi o rośliny ozdobne, powinniśmy pamiętać, że jeśli kwitły na przełomie lica i sierpnia, to powinniśmy je przed zimą wykopać i przenieść do jakiegoś chłodnego pomieszczenia. Można je też zadołować, aby nie wyschły - radzi A. Cieszyńska.

Oprócz roślin ozdobnych, cebulowych, kłączowych, które musimy przygotować do zimy, jesień to okres sadzenia roślin dwuletnich.

Jesień jest dobrą porą, aby glebę nawieźć potasem i fosforem. Możemy również zastosować wapnowanie. Nie stosujemy natomiast azotu, gdyż zostanie on wypłukany z gleby podczas zimy. Wyjątkiem jest zastosowanie dawki azotu w postaci mocznika pod drzewka owocowe.

Przed zastosowaniem nawozów warto pobrać próbki gleby i poddać je badaniu w jednej ze stacji chemiczno-rolniczych lub w innym laboratorium ogrodniczym. Takie testy warto wykonać przynajmniej raz na 3 lata. Stosując nawozy na oko ryzykujemy, że zastosujemy niewłaściwe dawki poszczególnych nawozów, co może okazać się bardzo niekorzystne dla naszych upraw.

Potas jest szczególnie potrzebny młodym roślinom, dlatego też warto wprowadzić go do gleby już jesienią. Jeżeli w ziemi na naszej działce brakowało potasu - wzrost roślin był zahamowany, pędy stawały się wiotkie i cienkie, a na liściach mogły występować przebarwienia.

Aby uzupełnić braki potasu w glebie, możemy stosować sole potasowe, siarczanowe i chlorkowe, które łatwo rozpuszczają się w wodzie i są pobierane przez rośliny. Na glebach cięższych nawozy potasowe w całości stosujemy jesienią.

Brak fosforu w glebie objawia się fioletowym lub czerwonym przebarwieniem liści. Liście mają brunatne czubki i wyginają się ku dołowi. Jeśli chodzi o nawozy fosforowe do użycia jesienią nadają się superfosforaty oraz mączki fosforytowe i kostne. Mączki są nawozami wolnodziałającymi, nawet do kilku lat.

Należy je używać na glebach kwaśnych i wilgotnych. Stosowanie mączek na glebach zasadowych i suchych jest nieefektywne. Aby zwiększyć dostępność składnika możemy nawóz fosforowy zmieszać z nawozem organicznym, obornikiem lub kompostem.

Wapnowanie podnosi odczyn gleby. Jest zatem oczywiste, iż wapnowanie należy wykonać tylko wtedy, gdy nasza gleba jest zbyt kwaśna. Wapnując, stosujemy nawozy zawierające magnez, gdyż w polskich glebach często brakuje tego składnika. Najlepiej zastosować dolomit lub wapno magnezowe.

Pamiętajmy, aby nawóz wapniowy rozsypywać tylko podczas bezwietrznych dni, a oczy zabezpieczyć okularami ochronnymi. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie dobierać dawki w/w nawozów mineralnych, możemy zastosować gotowe jesienne mieszanki nawozowe uniwersalne lub przeznaczone dla konkretnych grup roślin.

Jesienią warto zastosować nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost. Nawożenie organiczne stosujemy w momencie jesiennego przekopywania gleby - dzięki temu składniki nawozów umieścimy odpowiednio głęboko w glebie, w miejscu rozwoju głównej masy korzeni, a zawarte w nich związki mineralne będą najlepiej przyswajalne wiosną.

Nieprzyjemną sytuację możemy przeżyć na wiosnę, gdy zobaczymy, że pozostawione na zimę narzędzia ogrodnicze są zardzewiałe i nie nadają się do użytku. Zaś doskonale spisująca się jesienią kosiarka nie pracuje poprawnie albo w ogóle nie daje się uruchomić. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności warto narzędzia ogrodnicze odpowiednio zabezpieczyć na okres zimowy.

Widły, motyki, szpadle, grabie i łopaty oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud będzie nam łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki. Narzędzia możemy umyć wodą, ale dla pozbycia się bakterii czy zarodników grzybów, warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem.

Po umyciu narzędzia dokładnie suszymy, a ich metalowe części pokrywamy środkiem konserwującym lub cienką warstwą oleju. Przydatny będzie ogólnodostępny w handlu preparat WD-40, który nie tylko czyści i smaruje, ale także usuwa wodę z trudnych do osuszenia miejsc i pozostawia warstwę zapobiegającą korozji.

Zastosowanie preparatu w sprayu będzie bardzo łatwe. Narzędzia przechowujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.

Podstawowym zabiegiem w stosunku do infrastruktury wodociągowej, która pozostanie na działce jest opróżnienie jej z wody. Pod wpływem obniżenia temperatury, zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i będzie rozsadzać rury od wewnątrz. Powinniśmy, zatem zamknąć zawór doprowadzający wodę, a następnie odkręcić wszystkie krany na działce.

Wąż ogrodowy z elementami przyłączy z tworzyw sztucznych można zdemontować i przenieść do zamkniętego pomieszczenia.

Sekatory, nożyce do trawy i nożyce do żywopłotu oczyszczamy i myjemy podobnie jak narzędzia do kopania. Do usunięcia resztek żywicy z nożyc i sekatorów używamy roztworu alkoholowego lub rozpuszczalnika. Pamiętajmy również o użyciu wrzątku lub spirytusu do zniszczenia bakterii i grzybów.

Piły elektryczne, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.

W kosiarce najważniejsza jest konserwacja jej spodu. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże oczyszczamy i ostrzymy, oraz pokrywamy środkiem konserwującym.

Kosiarka spalinowa zawsze powinna stać poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik. W czasie czyszczenia i sprawdzania nie wolno jej odwracać ani przechylać na boki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24