MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie szkoły średnie wybierają ósmoklasiści z Rzeszowa? Młodzież marzy o medycynie, a niekoniecznie o pracy na budowie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Młodzież myśli perspektywicznie i jest ukierunkowana na studia związane z naukami o zdrowiu, lekarskie, farmaceutyczne, chemiczne, biologiczne.
Młodzież myśli perspektywicznie i jest ukierunkowana na studia związane z naukami o zdrowiu, lekarskie, farmaceutyczne, chemiczne, biologiczne. Wojciech Barczynski / Polskapresse
Sprawdziliśmy jakie szkoły średnie wybierają w tym roku uczniowie kończący szkoły podstawowe. W rzeszowskich liceach najbardziej obleganymi są klasy biologiczno – chemiczne w IV i II LO. W technikach popularnością cieszyły się m.in. zawody: technik eksploatacji portów i terminali, technik fotografii i multimediów i mechanik lotniczy. W szkołach branżowych: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, cukiernik i fryzjer.

Zakończyła się rejestracja kandydatów do szkół średnich w Rzeszowie. Absolwenci szkół podstawowych mogli złożyć podania do trzech szkół średnich i wskazać w nich dowolną liczbę interesujących ich klas. Układali tzw. listy preferencji. Na najwyższej, pierwszej pozycji zaznaczając klasę, na przyjęciu do której najbardziej im zależy.

Sprawdziliśmy, jak wyglądały tegoroczne wybory młodzieży w Rzeszowie.

Klasy biologiczno – chemiczne, a w perspektywie medycyna

Niespodzianki nie było. Nadal największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące.

I tak, w I LO najwięcej podań z pierwszej preferencji było w klasach: 1e biol-chem – 57 na 31 miejsc oraz 1a pol-hist-wos – 49. W rokrocznie obleganym „drugim” największą popularnością cieszyły się: 1g biol-chem – 81 na 34 miejsca, a także 1d biol-chem-mat – 73.

To pokazuje, że młodzież myśli perspektywicznie i jest ukierunkowana na studia związane z naukami o zdrowiu, lekarskie, farmaceutyczne, chemiczne, biologiczne itp.

Szukasz zawodu, który stwarza perspektywy wysokich zarobków? Zastanawiasz się nad swoją karierą zawodową? perspektywami zatrudnienia?  Sprawdź, jakie stanowiska przyniosą ci pieniądze. Nie wszystkie są związane z branżą IT.

Najlepiej płatne zawody. Te stanowiska to żyły złota

Najchętniej wybierane kierunki w rzeszowskich liceach:

  • W III LO w Rzeszowie najwięcej kandydatów zgłosiło się do oddziału: 1f geogr-mat-ang – 49 i 1a pol-hist-ang.
  • Z kolei w IV LO topową okazała się klasa 1b biol-chem, aż z 86 chętnymi z pierwszej preferencji (chętnych ogółem: 327 osób). Ponadto obleganą była 1f mat-geogr-ang – 63 chętnych i 1d - mat-fiz-inf - 47.
  • W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym – 1b sztuka i projektowanie: 47 z pierwszej preferencji na 24 miejsca.
  • W VI LO: 1g ang-wos-geogr – 75 (na 34 miejsca) i 1h hist-biol-pol – 64.
  • Natomiast w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi: grupa biologiczno – medyczna: 46 chętnych na 14 miejsc.

Kusi praca na lotnisku

W rzeszowskich technikach największe obłożenie widać w oddziałach:

  • technik eksploatacji portów i terminali (52 chętnych z 1. preferencji na 34 miejsca), technik lotniskowych służb operacyjnych (23), technik żywienia i usług gastronomicznych (25) w ZS Spożywczych,
  • technik mechanik (43) i technik lotniskowych służb operacyjnych (28 na 17 miejsc) w ZS Mechanicznych,
  • technik fotografii i multimediów w ZS Energetycznych (43 na 17),
  • technik informatyk (44) i technik programista (39) w ZS Technicznych,
  • technik pojazdów samochodowych (30) w ZS Samochodowych.

Sporo kandydatów zgłosiło się do nauki zawodu: technik elektronik i technik informatyk w ZS Elektronicznych, czy do klasy technik logistyk w ZS nr 2.

Szkoły zawodowe nadal z minimalnym zainteresowaniem

Mimo wielu akcji, kampanii, organizowanych targów, dni otwartych, wciąż szkołom zawodowym trudno przekonać do siebie młodzież.

Jeżeli chodzi o szkoły branżowe, tu zainteresowanie jest minimalne. Największe widać w ZS Samochodowych w klasie mechanik pojazdów samochodowych, czy kucharz i cukiernik w ZS Spożywczych, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, ślusarz z uprawnieniami spawacza w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Są jednak i propozycje z zerowym naborem albo takie, gdzie liczbę chętnych można policzyć na palcach jednej ręki. Zero kandydatów z 1. preferencji mają kierunki: elektronik, elektromechanik, mechanik – monter maszyn i urządzeń, betoniarz – zbrojarz i dekarz w ZSKU, krawiec w ZS Gospodarczych.

12 sierpnia placówki ogłoszą listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, natomiast listy przyjętych podadzą dopiero 19 sierpnia. W tym roku harmonogram jest tak rozwleczony z uwagi na pandemię koronawirusa i zmienione daty egzaminów ósmoklasistów.


FLESZ: Łacina i kultura antyczna obowiązkowe w szkole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24