MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie gatunki Polacy preferują latem

Opras. si
Jakie gatunki Polacy preferują latemNa popularności zyskują piwa regionalne.
Jakie gatunki Polacy preferują latemNa popularności zyskują piwa regionalne. Fot. Archiwum
Nie jest tajemnicą, że to sezon letni decyduje o wielkości sprzedaży piwa w Polsce. Na popularności zyskują tzw. radlery i piwa niszowe. Browary przewidują, że rynek piwny wzrośnie o 2-3 proc.

Okazuje się, że 2/5 całorocznej sprzedaży piwa przypada na sezon letni. Roczne spożycie piwa w Polsce na jedną osobę wynosi ok. 97 litrów. Sezon w branży przypada na okres wakacyjny – w miesiącach od maja do września sprzedaje się ok. 40 proc. piwa.

ZPPP Browary Polskie skupia największych producentów piwa w Polsce i reprezentuje ok. 90 proc. rynku
Dyrektor Gut przewiduje, że rynek w tym roku może wzrosnąć o 2-3 proc. Zaznacza jednak, że aby tak się stało muszą być łącznie spełnione takie warunki jak: dobra pogoda, poprawa nastrojów konsumentów oraz wakacyjne wyjazdy do miejscowości wypoczynkowych.

Według fachowców z branży upały wcale nie sprzyjają sprzedaży piwa. Najbardziej pożądane warunki to temperatura 20-25 stopni C i brak opadów.
Pierwszy kwartał 2014 zatrzymał tendencję spadkową z ubiegłego roku, kiedy polski rynek piwa skurczył się o ok. 3 proc. Spowodowane było to długą zimą i upałami oraz wysoką bazą z roku poprzedniego, kiedy w Polsce rozgrywane było Euro 2012.
To nie wzrost wolumenowy będzie najważniejszy, bo poziom spożycia piwa na głowę już obecnie jest dosyć wysoki. Rynek może natomiast wzrosnąć wartościowo, ponieważ konsumenci są gotowi wydać więcej na piwa droższe i niszowe – oceniają fachowcy z branży piwnej
Okazjue się, że latem rośnie sprzedaż piw smakowych oraz tzw. beer-mixów, czyli piw z np. domieszką lemoniady nazywanych też radlerami. W sezonie tego typu trunki stanowią 7-8 proc. sprzedaży, a w najbliższych latach udział ten może przekroczyć w sezonie 10 a nawet 15 proc. W poprzednim sezonie sprzedaż piw smakowych wzrosła nawet o 50 proc., a rynek piw typu lager pozostawał na tym samym poziomie, a momentami nawet spadał.

Dokładnie nie wiadomo jaka część rynku należy do małych browarów
Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, Andrzej Olkowski
tłumaczy, że Stowarzyszenie nie prowadzi takich analiz, bo zbyt dużo różnych piw próbuje podpiąć się pod określenie „piwo regionalne”. Dodał jednak, że sprzedaż regionalnych browarów wzrasta, ale małe browary nie zagrożą pozycji dużych koncernów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24