MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać pracownikiem sezonowym

Anna Janik
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Pomocnik ogrodnika, hostessa, telemarketer. Na miejscu, nad morzem i za granicą. Za 5 zł za godzinę lub 500 euro za miesiąc. Podpowiadamy, jak zostać pracownikiem sezonowym i gdzie szukać ofert pracy?

Możliwości znalezienia pracy sezonowej jest wiele. Latem klienci częściej odwiedzają knajpki, restauracje i puby, a te chętniej przyjmują dodatkowy personel. Warto uważnie się rozglądać, bo właściciele lokali ogłoszenia umieszczają najczęściej w witrynach swoich restauracji.

Lato to również okres działań promocyjnych producentów np. kosmetyków, co oznacza sporo ofert dla hostess. Wakacje wiążą się też ze zbiorami w sadach i na plantacjach.

Spróbuj w OHP

Poszukiwania pracy uczniowie powinni rozpocząć od Młodzieżowego Biura Pracy, jednej z komórek działających przy OHP w Rzeszowie. Co ciekawe, zatrudnienie mogą znaleźć już 16-latkowie. W przypadku młodszych uczniów, wymagana jest jednak zgoda rodziców.

- Najwięcej ofert dla młodzieży dotyczy pracy w hipermarketach przy wykładaniu towaru lub na kasach. Dziewczyny chętniej wybierają pracę w promocji jako hostessy - wyjaśnia Elżbieta Szmaj z MBP w Rzeszowie.

Wystarczy się zarejestrować

Taka praca nie wymaga doświadczenia, a zarobić można średnio 5-10 zł brutto za godzinę. Żeby zarejestrować się w biurze, wystarczy wypełnić ankietę i dostarczyć legitymację szkolną lub dowód osobisty. Decyzje o zatrudnieniu konkretnej osoby podejmuje sam pracodawca. W przypadku ofert pracy w gastronomii, będzie od nas wymagał zrobienia badań na nosicielstwo chorób zakaźnych.

Oprócz pracy na miejscu biuro organizuje także wyjazdy do pracy w ośrodkach wypoczynkowych nad polskim morzem, a także w hotelach w Niemczech. Wyjazdy za granicę zazwyczaj dotyczą osób z konkretnymi umiejętnościami (np. kucharz) i trwają najkrócej kilka miesięcy.

Jeśli ukończyłeś 18 lat

Typowo wakacyjną pracę za granicą, kończącą się przed 1 września, oferują agencje pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy. Od kandydatów wymaga się jednak ukończenia 18 lat.

- Dla pełnoletnich uczniów każdego roku mamy oferty pracy za granicą z zakwaterowaniem, wyżywieniem i polskojęzycznym opiekunem. W tym roku są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Holandii, do pracy w magazynie książek. Stawka to prawie 4 euro za godzinę - mówi Tomasz Łeptuch z APT Adecco w Rzeszowie.

Sprawdź swoją agencję pracy

Do tego typu agencji warto wybrać się przed rozpoczęciem wakacji, ale również w trakcie ich trwania. Często zdarza się, że poszukują pracowników "od zaraz" na tydzień, dwa lub miesiąc.

Studenci najwięcej ofert znajdą w biurach karier, działających przy uczelniach. Proponują one pracę na akord przy zbiorach owoców na plantacjach w całej Polsce, a także na umowę o dzieło w charakterze telemarketera. Dla studentów najbardziej atrakcyjne fiinansowo będą jednak wyjazdy do zagranicznych hoteli, np. w Grecji.

- Barmani, kelnerki lub pomoce kuchenne miesięcznie mogą tam zarobić 500-600 euro plus napiwki - mówi Bartłomiej Ilasz z Biura Karier przy UR.

Ty pytasz - ekspert odpowiada

DAWID BARAN, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

- Często słyszy się o przykrych doświadczeniach związanych z pracą sezonową. Jak uniknąć niemiłych niespodzianek?
- Podobnie, jak w przypadku innych warunków zatrudnienia, tu również pracownik swoje wcześniejsze ustalenia z szefem powinien sporządzić na piśmie. Jeśli bowiem rzeczywistość będzie odbiegać od deklarowanych warunków, to pisemna umowa jest podstawą do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24