MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyjechać do sanatorium?

Stanisław Siwak
Zabiegi lecznicze w Iwoniczu Zdroju.
Zabiegi lecznicze w Iwoniczu Zdroju. Fot. Tomasz Jefimow
Na pytania Czytelników odpowiadał Mariusz Stec, z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Dzwonię z Przeworska. Byłem w domu uzdrowiskowym Excelsior w Iwoniczu, na leczeniu poszpitalnym i ten pobyt bardzo mi pomógł. Leczę się nadal, czy mam szansę pojechać jeszcze raz do Iwonicza?

- Oczywiście, o ile lekarz zdecyduje, że takie leczenie jest panu potrzebne. Lekarz prowadzący powinien wypisać panu skierowanie, które powinno być u nas potwierdzone przez lekarza NFZ. Ale nie możemy dać panu gwarancji, że trafi pan akurat do Iwonicza.

- Leczę dwójkę moich dzieci w wieku 4 6 lat. Czy mogę wyjechać razem z nimi do sanatorium, w jaki sposób i co z zapłatą za mój pobyt?

- Jako opiekun może pani wyjechać razem z dziećmi. Opiekun w całości opłaca swój pobyt, natomiast za dzieci płaci Fundusz. Dzieci w wieku 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe same lub pod nadzorem opiekuna prawnego.

- Jak długo jest ważne skierowanie do sanatorium wypisane przez lekarza prowadzącego?

- Okres ważności skierowania do sanatorium uzdrowiskowego wynosi 12 miesięcy od daty jego wystawienia. Zaś po utracie ważności skierowanie odsyłane jest do lekarza, który je wystawił celem weryfikacji. Pacjent też jest o tym powiadomiony.

- Kto pokrywa koszty dojazdu do sanatorium?

- NFZ nie organizuje i nie pokrywa kosztów podróży. Każdy pacjent musi zapłacić sam za przejazd.

- Jak długo czeka się na realizację skierowania do sanatorium?

- 30 dni trwa czas oczekiwania na weryfikację skierowania przez lekarza NFZ. A w przypadku braku miejsc NFZ prowadzi listę osób oczkujących na miejsce w sanatorium. Czas oczekiwania jest zmienny. Obecnie wynosi 9-10 miesięcy.

- Jakie dokumenty muszę przedstawić aby wyjechać na leczenie uzdrowiskowe?

- Należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceniając aktualny stan zdrowia pacjenta, brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego oraz wpływ klimatu i surowców leczniczych uzna za konieczne podjęcie takiego leczenia. Można dołączyć kartę leczenia szpitalnego lub inną dokumentację medyczną. Skierowanie podlega weryfikacji lekarza specjalisty w dziedzinie balneoklimatologii lub rehabilitacji medycznej zatrudnionego w NFZ, który dokonuje aprobaty pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego.

- Czy lekarz wydający skierowanie może określić miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego?

- Owszem, w skierowaniu lekarz może określić, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku, miejsce i rodzaj leczenia. Jednakże określenia te nie są wiążące dla oddziału wojewódzkiego NFZ.

- Jakie formalności trzeba załatwić, chcąc skorzystać z leczenia ambulatoryjnego uzdrowiskowego?

-W tym przypadku również należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego(lekarza rodzinnego, specjalistę). Należy pamiętać, że nie każde sanatorium uzdrowiskowe świadczy takie leczenie w ramach ubezpieczenia, dlatego też warto wcześniej dowiedzieć się np. telefonicznie pod nr (0-17) 8604173.
- Którzy lekarze mogą wystawiać skierowania na leczenie uzdrowiskowe?

- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a więc leczący w ramach kontraktu z NFZ np. w poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistycznej, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, wpływ leczenia uzdrowiskowego, a w szczególności warunków naturalnych (klimatu, surowców naturalnych, morza), na stan zdrowia pacjenta, dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego.

- Jakie dokumenty muszę przedstawić aby wyjechać na leczenie do szpitala uzdrowiskowego?

- Podstawą kwalifikacji do objęcia tym leczeniem również jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast o miejscu leczenia decyduje lekarz specjalista zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ w oparciu o dane zawarte w skierowaniu. W zależności od schorzenia pacjenci kierowani są do uzdrowiska o odpowiednim profilu leczenia, czyli np. choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne.

- Otrzymałem skierowanie na leczenie poszpitalne, ale obawiam się, że nie będzie mnie na to stać? Jakie koszty trzeba ponieść?

- Leczenie poszpitalne jest całkowicie bezpłatne dla pacjenta. W całości koszty zabiegów leczniczych, jak również zakwaterowania i wyżywienia pokrywa ubezpieczyciel. Będzie Pan musiał zapłacić jednak za dojazd do szpitala uzdrowiskowego i powrotem. Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej od osób przebywających w szpitalach.

- Wybieram się po raz pierwszy do sanatorium. Otrzymałam już potwierdzenie skierowania. Jakie koszty poniosę?

- Pacjent za leczenie w sanatorium nie ponosi żadnych kosztów. Dopłaca jedynie część kosztów związanych ze standardem zakwaterowania. Ich wysokość zależy od sezonu (od 1 maja do 30 września opłaty są wyższe), oraz warunków zakwaterowania (np. pokoje jedno- lub dwuosobowe). Wysokość dopłat zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia może wynosić od około 200 zł do 630 zł.

- Mam przyznane sanatorium w terminie, który mi bardzo nie odpowiada z różnych względów. Czy mogę zrezygnować z tego terminu i skorzystać z sanatorium w innym czasie?

- Rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego powinna być dokonana w trybie natychmiastowym. Należy ją pisemnie uzasadnić i w miarę możliwości udokumentować. Za uzasadnioną rezygnację przyjmuję się wypadek losowy lub też chorobę uniemożliwiającą wyjazd w wyznaczonym terminie. W takim przypadku NFZ może wyznaczyć nowy termin realizacji skierowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24