MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak poprawnie segregować śmieci? Relacja z dyżuru z ekspertem

Bartosz Gubernat
Marcin Miąsik, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa.
Marcin Miąsik, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa. Bartosz Frydrych
Kilkadziesiąt telefonów odebraliśmy podczas wczorajszego dyżuru z Marcinem Miąsikiem, dyrektorem wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Mieszkańcy Rzeszowa pytali głównie o zasady segregacji śmieci w nowym systemie, który zacznie obowiązywać od początku lipca.

- Przeczytałam w gazecie, że każdy mieszkaniec musi złożyć deklarację śmieciową. Co to takiego i skąd ją wziąć?

- Deklaracja to dokument, na podstawie którego będziemy naliczać opłatę za wywóz nieczystości. Należy wpisać do niej przede wszystkim liczbę lokatorów i deklarowany sposób zbiórki śmieci - selektywny, lub mieszany. W zabudowie jednorodzinnej o rozdanie i zbiórkę deklaracji zatroszczą się spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Właściciele domków jednorodzinnych muszą nam dostarczyć je samodzielnie. Wkrótce roześlemy je mieszkańcom wraz z broszurą informującą o nowych zasadach zbiórki i segregacji odpadów. Termin złożenia dokumentu upływa 20 czerwca.

- Jestem właścicielką posesji, na której stoją dwa domy. Jeden należy do mnie i mojej trzyosobowej rodziny, drugi jest własnością mamy. Do tej pory płaciliśmy za pojemniki dla dwóch domów, ale od niedawna mama choruje i mieszka ze mną. Jak mam się rozliczyć?

- Nie ma mowy o podwójnej opłacie. W deklaracji będzie musiała pani opisać obie nieruchomości i podać, ile osób w nich przebywa. Dla jednej będzie to więc państwa trójka i mama. Dla drugiej poda pani zero. Do deklaracji należy dołączyć dodatkowe oświadczenie, w którym wytłumaczy pani sytuację. Tak samo należy postąpić np. wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu ktoś jest zameldowany, ale np. wyjechał na dłuższy czas i nie produkuje śmieci. Dla nas ważne jest zamieszkanie, a nie zameldowanie.

- Jestem starszą osobą, mieszkam na osiedlu Załęże. Mam problemy z poruszaniem się. Czy można zorganizować na osiedlu dyżur dla mieszkańców, podczas którego ktoś pomoże nam wypełnić i odbierze gotowe deklaracje?

- Fachową pomoc na temat nowego systemu i deklaracji lada dzień będzie można uzyskać w naszych punktach informacyjnych w centrach handlowych Millenium Hall i Nowy Świat oraz w hipermarketach Real i E. Leclerc. Jesteśmy do dyspozycji także w wydziale gospodarki komunalnej przy ul. Hanasiewicza. Ale skoro jest takie zapotrzebowanie oczywiście takie dyżury także zorganizujemy.

- Mieszkam w domu jednorodzinnym z mężem i synem. Dlaczego według nowego systemu mamy płacić za cztery osoby, skoro jest nas troje? Dlaczego opłaty są dla nas wyższe niż w blokach?

- Różnice w opłatach były zawsze i wynikają z większych kosztów odbioru śmieci w zabudowie jednorodzinnej. Dla domków przygotowaliśmy stawki w oparciu o nieco inne założenia niż w blokach. Państwa opłata za 3-4 osoby wynika z tego, że w poprzednim systemie dla tylu mieszkańców przewidziany był pojemnik na 120 litrów. Kosztował 41 zł miesięcznie. Teraz zapłacicie 46 zł miesięcznie, ale nie będziecie ograniczeni ilością śmieci. Tyle, ile ich wyprodukujecie, MPGK odbierze bez dodatkowej opłaty. Do tej pory trzeba było za to dopłacić.

- Co zrobić z trawą i chwastami z ogrodu? Gdzie wyrzucać popiół z pieca lub kominka?

- Trawę, chwasty i liście trzeba zapakować do worków i odwieźć na składowisko przy ul. Ciepłowniczej lub Sikorskiego. MPGK odbierze je bez dodatkowych opłat. Jeśli ktoś nie ma samochodu, może zamówić transport w firmie odbierającej odpady. Zapłaci tylko za dojazd. Popiół można wrzucić do pojemnika na frakcję mokrą.

- Do tej pory butelki plastikowe i makulaturę wrzucałam do osobnych pojemników. Co mam z nimi robić od lipca?

- Możliwości są dwie. Pierwsza, to segregacja w dotychczasowy sposób. Ale wychodząc naprzeciw mieszkańcom umożliwiliśmy także mieszanie ich z frakcją suchą. Zostaną z niej wyjęte i posegregowane na sortowni. Dzięki temu w mieszkaniu wystarczy mieć tylko worki na frakcję suchą i mokrą oraz szkło opakowaniowe, czyli głównie butelki i słoiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24