MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać VAT od samochodu

For. Dariusz Danek
Zmieniły się przepisy i obecnie można odliczyć całość podatku VAT od samochodów używanych w działalności gospodarczej. Jak to zrobić, radzi nasz ekspert DARIUSZ SURÓWKA, rzeszowski adwokat.

- Skąd się wzięło obecne uprawienie do odliczenia całości podatku VAT od samochodów używanych w działalności gospodarczej?

- Istotne znaczenie w tej sprawie ma wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 roku w sprawie krakowskiej spółki Magoora (sygn. C-414/07). Trybunał ten orzekł, że w związku z wejściem w życie ustawy o podatku VAT w dniu 1 maja 2004 roku państwo polskie nie miało prawa zaostrzać kryteriów odliczenia podatku VAT od użytkowanych w prowadzonej działalności gospodarczej samochodów, w stosunku do tych wymagań jakie obowiązywały na mocy ustawy o podatku VAT z 1993 roku, obowiązującej do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej.

- Czyli Polska nie mogła zmieniać zapisów ustawy w tym względzie?

- Zasada stałości zobowiązywała państwo polskie do utrzymania tych samych ograniczeń w kwestii odliczenia podatku VAT od samochodów. Ponadto, w trakcie obowiązywania już nowej ustawy o VAT, nie można już dokonywać dalszych zaostrzeń niezgodnych z prawem wspólnotowym. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w Polsce, kiedy z momentem wejścia Polski do Unii zostały zmienione i zaostrzone kryteria uprawniające do liczenia podatku VAT od użytkowanych w działalności gospodarczej samochodów. W tym zakresie regulacje nowej ustawy o VAT zostały uznane za niezgodne z prawem wspólnotowym. Dało to więc przedsiębiorcom z powrotem możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od od nabywanych samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich.


- Jakie warunki musi obecnie spełniać samochód aby móc odliczyć od niego całą kwotę podatku VAT?

- Prawo do odliczenia VAT może zależeć od wielu różnych cech auta. Przykładowo, od: dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i homologacji ciężarowej (stara ustawa o VAT), ładowności i liczby miejsc, łącznie z kierowcą (wzór Lisaka, czyli pierwotne brzmienie nowej ustawy o VAT), liczby rzędów siedzeń, stosunku długości części bagażowej od długości całego pojazdu, istnienia konstrukcyjnego oddzielenia kabiny kierowcy i nadwozia przeznaczonego do przewozu ładunków obecne przepisy). Prawo od odliczenia przysługuje, jeżeli samochód spełnia warunki bądź to „starej” ustawy VAT, bądź nowej ustawy o VAT. Chodzić będzie głównie o samochody z homologacja ciężarową.

-Czy zamontowana w samochodzie „kratka” uprawnia do odliczenia podatku VAT od paliwa?

- Tak. Jeżeli auto spełnia kryteria samochodu ciężarowego i posiada taka homologację, to użytkownikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia zawartego w kupowanym paliwie podatku VAT.

- Jak można odzyskać zapłacony już podatek VAT w cenie paliwa?

- W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty oraz korekta deklaracji VAT za właściwe okresy rozliczeniowe do urzędu skarbowego. Wcześniej jednak należy dokładnie sprawdzić, czy nasz pojazd spełnia wskazane wyżej warunki od odliczenia oraz zgromadzić oryginały faktur dokumentujących zakup paliwa. Muszą one zawierać numer rejestracyjny pojazdu.

- Czy można odzyskać VAT od zakupionego samochodu ciężarowego?

- Jak najbardziej. Jeżeli samochód spełnia kryteria pojazdu ciężarowego, to obecnie można także domagać się zwrotu kwoty podatku VAT, która wcześniej nie została odliczona, gdyż nie pozwalają na to przepisy ustawy. Procedura dotycząca zwrotu jest taka sama jak przy paliwie.

- Jakie konsekwencje ma przyznany zwrot w innych podatkach, na przykład dochodowym?

- W sytuacji przyznania zwrotu, zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, nie ma okoliczności dokonywania korekty rozliczeń PIT i CIT. Przyznana kwota powinna być przez podatnika uwzględniona jako przychód w miesiącu jej otrzymania.

Stanisław Siwak

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24