MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych na Podkarpaciu

Oprac. si
Jak funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych na Podkarpaciu
Jak funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych na Podkarpaciu Fot. Archiwum
Od początku roku 2014 funkcjonuje na rynku nieruchomości preferencyjny kredyt na zakup nieruchomości zwany potocznie MDM. Jakie są jego efekty na Podkarpaciu?

Ceniony ekspert rynku nieruchomości w Rzeszowie,  Zbigniew Prawelski stwierdza, ze intencją autorów czyli rządu było stworzenie równych szans dla całego kraju w jego zaciąganiu. Na temat procedury jego uzyskania napisano już wiele, natomiast na temat skuteczności  jego pozyskiwania w poszczególnych województwach już mniej. - Wszystko rozbija się o limit ceny 1 metra kwadratowego przyjętego jako podstawa do skorzystania z kredytu. Mnie najbardziej interesuje ta skuteczność w rozbiciu na poszczególne regiony – zaznacza Prawelski.

_- Praktyka wykorzystania pomocy państwa przy zaciąganiu kredytów hipotecznych wskazuje na jawną dyskryminację Podkarpacia _– zauważa ekspert.

Kto weryfikuje ceny na tym rynku pod kontem ustalania limitów do kredytu. Z jakich materiałów korzysta, bo limit cen dla chcących korzystać z kredytu MDM na Podkarpaciu jest fikcją i wielkim nieporozumieniem. Spróbujmy obiektywnie znaleźć argumenty na poparcie tej tezy.

W kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego z 21 września 2015 roku o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości czytamy między innymi o limitach maksymalnych cen metra kwadratowego mieszkań dopuszczonych do rządowego programu MDM w II kwartale b.r. Wobec rozszerzenia programu o rynek wtórny od 1 września 2015 można oczekiwać zwiększenia zainteresowania programem w kolejnych kwartałach. Oznacza to, że możemy liczyć po spełnieniu kryteriów na dopłaty z góry do ceny mieszkania, czy domu na całym już rynku nieruchomości w wysokości około 20 000zł i więcej. Dane z raportu NBP również potwierdzają, że chcący skorzystać z dopłat na Podkarpaciu są bez szans.

Jakie są wyniki z wykorzystania tych środków w praktyce w rozbiciu na poszczególne województwa 

Po pierwsze dotychczas tylko część środków z puli przyznanej została wykorzystana i program obejmował tylko rynek pierwotny. Polska powiatowa i słabsze regiony były z programu wykluczone. Przyczyniło się to do ożywienia rynku pierwotnego i to w sposób wybiórczy i jak mówi się w środowisku specjalistów „pod program MDM zabudowuje się pola i łąki poza miastami”

Jak ustala się limity cen do kredytu MDM

Kwota wyjściowa do wyliczeń to średnie koszty budowy 1 m. kw. powierzchni użytkowej w danej lokalizacji, według informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Następnie pracownicy Urzędów Wojewódzkich po zebraniu tych danych mogą korygować lokalne wyniki do wyliczenia tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m. kw., który w odpowiednich odcinkach czasowych jest przesyłany do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Miast. Na każdym etapie ustalania  średniej ceny jest wiele dowolności i zniekształcania rzeczywistości.

Deklaracje, które spływają do GUS nie uwzględniają na przykład typu inwestora. Oznacza to w praktyce,że podmioty takie jak spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y realizują swoje inwestycje na gruntach nabytych po cenach preferencyjnych i z zasady nie są nastawione na osiąganie maksymalnych zysków. Ich misją jest budowanie tanich mieszkań. Ponadto te deklaracje nie zawierają podatku VAT oraz marży inwestora. Dotychczas na rynku pierwotnym w Rzeszowie znaczny odsetek mieszkań stanowiły właśnie mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Natomiast kredyt MDM nie dotyczył dotychczas tych mieszkań a jedynie mieszkań deweloperskich. Dlatego wskaźniki GUS są mocno zaniżone. Dodając do tego wątpliwej jakości analizy pracowników Urzędów Wojewódzkich, oparte o błędne założenia otrzymujemy ceny znacznie odbiegające od rzeczywistych, w stopniu znacznym zaniżone.

 Ze źródeł NBP wynika  - zaznacza ekspert - że udział mieszkań spełniających limit ceny w II kwartale 2015 roku w Rzeszowie wyniósł zaledwie 3,1% z ogólnej masy mieszkań na rynku pierwotnym oraz 4,3% na**rynku wtórnym.** To jeden z najgorszych wyników w kraju. Dla kogo ten kredyt na Podkarpaciu? To jakieś kpiny i drwiny z obywateli. To wygląda tak ,że z góry ktoś zakłada, że na Podkarpaciu MDM nie będzie działał. Po co tyle szumu medialnego i ogłaszania o rzekomej pomocy państwa dla młodych. Nie chodzi o to aby wszystkich uszczęśliwić ale to powinna być realna pomoc na miarę możliwości. Trudno zarzucić autorom tego raportu brak rzetelności ale ktoś robi te opracowania nie dla sztuki ale po to aby decydenci czasem zajrzeli do nich i zastanowili się nad źródłem swoich zupełnie błędnych decyzji. Jak poważnie w porównaniu z Rzeszowem można traktować wyliczenia ministerstwa gdzie ten udział mieszkań spełniający ustalone limity dla rynku pierwotnego w Zielonej Górze wynosi 88,9% , Olsztynie 86,4% ,Katowicach 68,2%, Kielcach 66,5% a dla rynku wtórnego w Katowicach 74,0% , Zielonej Górze 69,0%, Bydgoszczy 65,6%, Łodzi 64%. - Czy urzędnicy w Rzeszowie nie znają cen na rynku nieruchomości? – pyta ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24