MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Polsce Wschodniej priorytetem w Programie Budowy Dróg Krajowych

Red.
Białym kolorem zaznaczone są autostrady i ekspresówki już istniejące, a czerwonym te, które mają powstać w najbliższych latach
Białym kolorem zaznaczone są autostrady i ekspresówki już istniejące, a czerwonym te, które mają powstać w najbliższych latach
Dziś z Rzeszowa do Warszawy jedziemy przez Radom samochodem około 4-5 godzin, a przy korkach jeszcze dłużej. Już w następnym roku wystarczą nam 3 godziny, bo do stolicy dotrzemy przez Lublin nowymi ekspresówkami S19 i S17. W kolejnych latach mapa dróg w Polsce Wschodniej zmieni się jeszcze bardziej. Łatwiej i szybciej mamy dojechać m.in. do Białegostoku, na Mazury czy na Słowację, a turyści z Polski dużo szybciej dojadą w Bieszczady czy na Roztocze.

Nowy rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030 przewiduje dokończenie sieci autostrad i ekspresówek. Za ponad 290 mld zł ma powstać ok. 8 tys. km nowoczesnych, szybkich dróg, dzięki czemu wszystkie regiony zostaną ze sobą połączone.

- To program, który w głównej mierze opiera się o środki krajowe. Jesteśmy wdzięczni za środki europejskie, ale ponad 80 proc. to fundusze zapewnione przez system finansów publicznych państwa polskiego

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Patrząc na mapę planowanych inwestycji (zaznaczonych na grafice czerwonym kolorem), łatwo zauważyć, że głównym beneficjentem będzie Podkarpacie i cała Polska Wschodnia - dotąd najsłabiej skomunikowana (wystarczy spojrzeć białe linie obrazujące istniejące już drogi).

W naszym województwie w ramach PBDK 2030 powstaną: S74 Opatów – Nisko (o długości 71 km), obwodnica Łańcuta (6 km), S19 Rzeszów Południe - Barwinek (85 km) i S19 Sokołów Młp. – Lasy Janowskie (54 km). Ponadto 15 - kilometrowy odcinek S19 między Sokołowem Młp. a Jasionką zostanie rozbudowany o dodatkowy pas ruchu, aby było bezpieczniej i płynniej (ma być gotowy do końca 2026 r.)

Z zapowiedzi budowy nowych dróg cieszą się zwłaszcza ci, którzy często jeżdżą do Warszawy, a dziś dotarcie do stolicy zajmuje im przy małym natężeniu ruchu ok. 4 godzin, ale już przy większym, nawet do 5 i więcej.

– Liczę, że wkrótce wbijając w Rzeszowie na ekspresówkę do Lublina i później odbijając na Warszawę, ten czas uda się skrócić nawet do 3 godzin – szacuje pan Piotr, który jeździ zawodowo do stolicy kilka razy w miesiącu.

– Nie ukrywam, że już nie mogę się już doczekać końca tej budowy. Dodaje, że jadąc od nas do Warszawy, będzie też można odbić na Kielce i także szybko dotrzeć w części zupełnie nową trasą, a później istniejąca, też dobrą, nową.

Dzięki powstaniu S19 Podkarpacie będzie też lepiej skomunikowane z całą Polską Wschodnią, aż po Białystok, Suwałki i w kierunku pięciu przejść granicznych. Ale także na południe - jako część międzynarodowego szlaku Via Carpatia – S19 diametralnie skróci wakacyjną eskapadę do Węgier czy do Bułgarii. Z kolei budowa S11 ze Katowic do Koszalina skróci naszą podróż np. nad Bałtyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24