MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny zabieg w leczeniu raka w Krośnie [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Pacjenta z nowotworem prostaty operowano w krośnieńskim szpitalu nowatorską metodą NanoKnife.

To zabiegi, które na świecie wykonywane są dopiero od trzech lat, a w Polsce - od ub. roku i to tylko w dwóch specjalistycznych ośrodkach - w Warszawie i w Bydgoszczy. Na Podkarpaciu był to pierwszy zabieg. Sprzęt do Krosna został wypożyczony na III Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe.

Lekarze - nie tylko z woj. podkarpackiego, ale także świętokrzyskiego i małopolskiego - mogli zobaczyć jak wygląda taki zabieg. Z bloku operacyjnego prowadzona była na żywo transmisja - wraz z komentarzem - na salę konferencyjną. W trakcie i po zabiegu była możliwość zadawania pytań.

- Ideą warsztatów jest zaprezentowanie innowacji w medycynie - podkreśla dr Dariusz Sobieraj, konsultant wojewódzki ds. urologii. - Dziś jest to zabieg pokazowy, wręcz eksperymentalny. W przyszłości może stać się standardem w leczeniu raka prostaty.

NanoKnife to minimalnie inwazyjna terapia onkologiczna stosowana w leczeniu raka ogniskowego, gdy nowotwór jest ograniczony do jednego narządu.

Tak właśnie było w przypadku 63-letniego pacjenta z rakiem prostaty, zakwalifikowanego do zabiegu w krośnieńskim szpitalu.

- Jeśli nowotwór jest wcześnie wykryty, to pozwala ona na zniszczenie chorej tkanki bez użycia chirurgii klasycznej czy laparoskopowej - tłumaczy dr Sobieraj. - Radykalne usunięcie prostaty jest zawsze okaleczeniem pacjenta, skutkuje problemami z potencją czy trzymaniem moczu, Przy tej metodzie możemy tego uniknąć. To ważne zwłaszcza dla młodszych mężczyzn.

Onkolodzy i urolodzy podkreślają, że w leczeniu nowotworów prostaty bardzo ważny jest moment postawienia diagnozy. To rak, który bardzo długo się rozwija, ale nie boli i nie daje objawów aż do momentu, gdy pojawią się przerzuty. Wtedy terapia jest trudna, natomiast wykrycie we wczesnej fazie daje dużą gwarancję wyleczenia.

Tymczasem - o ile jest wiele kampanii i akcji profilaktycznych skierowanych do kobiet, które coraz powszechniej robią mammografię i cytologię, mężczyźni są wciąż traktowano "po macoszemu".

- Do ginekologa nie potrzeba skierowania a do urologa - tak. To bariera, która powinna być zlikwidowana. Nowotwory układu moczowo-płciowego są coraz powszechniejsze - uważa prof. Marek Lipiński z Uniwersytetu medycznego w Łodzi, który był jednym z moderatorów podczas warsztatów.

Rak stercza jest taką chorobą, że mężczyzna nic nie zaobserwuje. Jeżeli ma trudności w oddawaniu moczu to najczęściej nie jest to rak, ale przerost gruczołu krokowego czy gruczolak.

- Niestety, nowotwór prostaty przebiega w sposób wolny, ale podstępny. Rozwijając się w obrębie narządu nie daje objawów - mówi prof. Andrzej Stelmach z Instytutu Onkologii CM UJ w Krakowie. - Bóle pojawiają się dopiero wtedy, gdy doszło do przemieszczenia się komórek nowotworowych, głównie do kośćca. Pacjent nie ma szans na trwałe wyleczenie i efektem postępu choroby będzie śmierć. U chorych z zaawansowanymi przerzutami możemy tylko stosować terapię dającą lepszy komfort w ostatnich latach życia. Przy dobrym leczeniu możemy je przedłużyć o 4,5-7 lat.

Jeśli idzie o badania, mężczyźni są niestety zdecydowanie mniej świadomi niż kobiety. Do świadomości kobiet ich konieczność bardzo dobrze dociera, przez programy edukacyjne, czasopisma kobiece. Badania cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy są powszechne, podobnie badania w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi.

- U kobiet guzek do 2 cm, wcześnie wykryty, daje nawet 90 proc szans na trwałe wyleczenie - podkreśla prof. Stelmach. - Analogiczna jest sytuacja w przypadku raka stercza. Myślę, że dobre kampanie reklamowe, poparte współpracą mediów ze środowiskiem medycznym i onkologicznym, w ciągu kilku lat odniosłoby podobny skutek i zachęciły mężczyzn do diagnostyki.

Operację metodą NanoKnife przeprowadził zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy pod kierunkiem dr. Andrzeja Wronczewskiego

Poza zabiegiem z użyciem NanoKnife odbyła się także druga pokazowa operacja, z wykorzystaniem lasera XPS 180W. Tak nowoczesnym sprzętem nie dysponuje jeszcze żaden podkarpacki szpital, ale to może się zmienić. W planie budżetowym województwa na lata 2014-2020 jest przewidziane 160 mln zł na lecznictwo onkologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24