Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017 w Rzeszowie. Sprawdź, co się będzie działo [PROGRAM]

Małgorzata Froń
Jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Rzeszowie jest zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej.
Jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Rzeszowie jest zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Krzysztof Kapica
W sobotę, 20 maja, w ramach XII Europejskiej Nocy Muzeów 2017 w Rzeszowie, 18 placówek pokaże swoje zbiory i eksponaty. Sprawdź program.

- W przypadku naszego muzeum dodatkową atrakcją będzie zapewne samo dotarcie do gmachu głównego, bo przez remont ulicy 3 Maja jest to znacznie utrudnione - śmieje się Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego. - Ale zapraszamy serdecznie i proponujemy obejrzenie wystawy „Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt – forma – funkcja – symbol”, zaprezentujemy tez niedawno zakupiony obraz Tadeusza Makowskiego.

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
(Rynek 12) w ramach Nocy Muzeów zaprasza na cykliczne pokazy multimedialne o pełnej godzinie „Zdjęcia ze starego albumu – Rzeszów na fotografiach z lat 40-tych i 50-tych XX wieku”, a także do zwiedzania stałej ekspozycji „Sześć wieków Rzeszowa”.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
(ul. Słowackiego 18) proponuje zwiedzanie archiwum IPN od godz. 19. do 1. w nocy, prezentację zbiorów fotograficznych IPN w ramach systemu ZEUS, projekcje filmów szkoleniowych SB poprzedzonych prelekcją historyka (projekcja ok. 40 min., wejścia o godzinie: 21. i 23.), wystawę "Wokół symboli", prezentację gier edukacyjnych i konkursy, a także pokaz uzbrojenia i wyposażenia 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Natomiast w budynku IPN przy ul. Szopena 23 odbędzie się prezentacja filmów operacyjnych SB, projekcja ok. 40 min., godz. 20. i 22., prezentacja filmu dokumentalnego „Pomarańczowa Alternatywa”, projekcja ok. 50 min., godz. 21. i prezentacja katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego.

Noc Muzeów w Rzeszowie. Colargol świętuje urodziny

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) przygotowała wystawy: najcenniejsze zbiory specjalne: rękopisy, starodruki, unikatowe książki z XIX w., książka liberacka, "Rzeszów zatrzymany w czasie” i „Rzeszów w malarstwie Andrzeja Korca”. - Zapraszamy także na warsztaty, będą to zajęcia z użyciem tabletów i aplikacji 4D i sleeveface – zabawne zdjęcia z książką, okładkami i rekwizytami - zachęca Łukasz Kleska, specjalista ds. komunikacji biblioteki. - W ramach Nocy Muzeów odbędzie odbędzie się też projekcja filmu „Rzeszowskie janusze”, cyfrowa prezentacja zdjęć z kolekcji Zbigniewa Tybury „Rzeszów w latach okupacji 1941-1943”, kiermasz książki przeczytanej, zwiedzanie magazynów książek, a także występ zespołu śpiewaczego Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country o godz.20.i 21.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie (ul. Mickiewicza 13) przygotowało mnóstwo atrakcji. - Ale główną atrakcja będzie zapewne wystawa „Colargol to właśnie ja”, poświęcona serii o słynnym śpiewającym misiu, który w 2017 roku świętuje jubileusz 50-tych urodzin - zachwala Katarzyna Lubas, szefowa muzeum. - Na ekspozycji będzie można obejrzeć niezwykłe eksponaty z realizacji dobranocek i filmów pełnometrażowych o przygodach Colargola i jego przyjaciół: oryginalne lalki filmowe, liczne projekty, plakaty filmowe, scenopisy obrazowe, płyty winylowe oraz przedmioty codziennego użytku z wizerunkami bohaterów animacji.Oprócz wystawy dostępne będą jeszcze inne atrakcje takie jak:słodki urodzinowy poczęstunek, który zaplanowaliśmy na godzinę 19., a także quiz wiedzy filmowej dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, w którym będzie można wziąć udział ok godz. 20., projekcję kultowych polskich animacji dla dzieci.

W Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Jana III Sobieskiego 18) na zwiedzających czeka dwie wystawy: Marek Grabowski – malarstwo i Józef Wąsacz – rzeźba.

Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie (ul. Kochanowskiego 19) proponuje od godz. 14. piknik rodzinny, a także wystawę zabytkowych samochodów lata 50., 60. 70., wystawę zabytkowych jednośladów, wystawę poświęconą II wojnie światowej, „Stare i prawie nowe” – wystawa sprzętów AGD i RTV, sprzęt militarny.

Elektryzujące atrakcje podczas Nocy Muzeów 2017

Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych (ul. Warszawska 20) przygotowało konkursy plastyczne i wokalne dla dzieci, godz. 19.15 – 20 - Będzie też pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną, a po jego zakończeniu o godz. 20.15. odbędzie się degustacja - zachęca Aleksandra Wanic, dyrektor szkoły. - Do tego proponujemy pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej, to o godz. 21., a także obejrzenie ekspozycji stałych takich jak: "Maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujący rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków", „Szkoła i spółdzielczość – dawnych fotografii i dokumentów czar”.

Muzeum zapewnia też bezpłatny dowóz busem sprzed budynku IPN (ul. Słowackiego) na ul. Warszawską 20. Odjazd busa odbywał się będzie o nieregularnych porach po zebraniu się grupy

Energetyka Podkarpacka w Rzeszowie (ul. 8 –go Marca 6.) zaprasza na zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem od 19. do 1 w nocy o pełnej godzinie. - A wśród eksponatów znajdą się liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie miliamperomierz z 1935 roku, amatorska radiostacja, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 roku - wylicza Łukasz Boczar. - Będzie też wystawa fotografii wybitnych postaci związanych z początkami energetyki i wystawa dotycząca unikalnej, jedynej w Polsce, linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka (Ukraina) – Stacja Widełka oraz pokaz filmu o 105-letniej historii energetyki na Podkarpaciu, pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych, wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży na dziedzińcu.

Noc Muzeów - moc atrakcji

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli (Rynek 6.) zaprasza do zwiedzania wystaw: „Zgadnij, co to ?!”, „Wota i wizerunki Maryjne”, „Z pamiętników włościanina…” Jana Słomki oraz na projekcję filmu „Zapisane w terenie …” zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne w 2016 roku. Będzie także konkurs dla zwiedzających wystawę „Zgadnij, co to ?!”. - Będziemy pokazywać obiekty i eksponaty, które w naszym życiu już nie funkcjonują, ale pozostały w mowie, bo np. mówimy, ze leje jak z cebra, ale czy wiemy, co to ten ceber - mówi Elżbieta Dudek-Młynarska, dyrektor muzeum. – Przygotowaliśmy też koncert „Pieśń z Haczowa, Haczów w pieśni”. W programie sylwetki śpiewaków i pieśni tradycyjne z Haczowa w opowieściach Bartosza Gałązki, podkarpackiego Kolberga. Będzie również prezentacja materiałów zarejestrowanych podczas badań terenowych, haczowskie pieśni w interpretacji muzyków i lirników Wędrownego Uniwersytetu Korbowego oraz wspólne śpiewanie przy wtórze liry korbowej. Słuchacze otrzymają programy z tekstami wybranych pieśni.Koncert rozpocznie się o godzinie 20.

Muzeum Etnograficzne zaprasza także na wydarzenie o nazwie "Na Citoli i na lirze", czyli rzecz o dawnych instrumentach. Będzie to prezentacja rekonstrukcji średniowiecznych instrumentów z Pracowni Leszka Pelca ”Caelo et serra” oraz prezentacja tradycyjnych instrumentów ze zbiorów muzealnych. - Będzie też możliwość spróbowania samodzielnej gry, jeśli się znajdą chętni możemy coś wspólnie pomuzykować dodaje dyrektor. - To będzie taki żywy przekaz, zobaczyć, dotknąć i zagrać. Prezentacje instrumentów godz. 21.30

Noc Muzeów w Rzeszowie w nowych miejscach

Fundacja Aparat Caffe (ul. Bernardyńska 11.). Tutaj także czeka wiele atrakcji. Fundacja po raz pierwszy bierze udział w Nocy Muzeów. A przygotowała: „Podróż w czasie ukazująca historię powstawania aparatów fotograficznych” – ekspozycja kolekcji 1200 aparatów fotograficznych skonstruowanych w XIX i XX wieku,l „Dawne akcesoria fotograficzne”, „Polska myśl fotograficzna” – zbiór aparatów fotograficznych wyprodukowanych w Polsce, „Aparat w wersji MIKRO” – ekspozycja aparatów miniaturowych i szpiegowskich, w tym aparatów, których używali szpiedzy z KGB, „Stara ciemnia fotograficzna” – instalacja demonstrująca wnętrze ciemni fotograficznej, „Fotografia na szkle”- kolekcja szklanych negatywów dokumentujących mieszkańców Rzeszowa i okolic, prezentacja zbiorów literatury fotograficznej oraz czasopism „Fotografia„ i ”Foto” oraz warsztaty pod hasłem "Polaroid- ludzie wielkiego formatu”, które poprowadzi Paweł Olearka.

Archiwum Państwowe w Rzeszowie, które mieści się teraz w nowej siedzibie przy ul. Władysława Warneńczyka 57, proponuje obejrzenie wystawy wszystkich pergaminów przechowywanych w zasobie AP Rzeszów, prezentację procesu digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zwiedzanie nowej siedziby i magazynów, które teraz mogą pomieścić 30 kilometrów akt. - A przez specjalny lufcik będzie można obejrzeć nocna panoramę Rzeszowa - zachęcają pracownicy archiwum.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24