Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka w malarstwie i dawne instrumenty

Ula Sobol
Wystawę można oglądać do połowy maja 2016 roku, a ostatnią okazją będzie przyszłoroczna Noc Muzeów. Bilety: w niedzielę 4 zł, a inne dni 5 lub 7zł. Na zdjęciu Monika  Zydroń
Wystawę można oglądać do połowy maja 2016 roku, a ostatnią okazją będzie przyszłoroczna Noc Muzeów. Bilety: w niedzielę 4 zł, a inne dni 5 lub 7zł. Na zdjęciu Monika Zydroń Krystyna Baranowska
Rozmowa z Moniką Zydroń, z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, współkuratorką wystawy „Barwy i nastroje. Muzyka w malarstwie polskim”. Wystawę można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie

Co muzeum chce pokazać poprzez tę ekspozycję?
Ideą wystawy jest przedstawienie związków muzyki z malarstwem w obrębie czterech przestrzeni: kościelnej, dworskiej, wiejskiej i miejskiej. Chcemy pokazać, że od wieków muzyka towarzyszyła wszystkim ludziom, niezależnie od ich stanu społecznego, czy miejsca zamieszkania. Chronologicznie wystawa obejmuje okres od średniowiecza do współczesności.

To także wystawa jubileuszowa?
Tak. W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica utworzenia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, jak również 25- -lecie powstania Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli, które jest oddziałem muzeum okręgowego.

Udało się zgromadzić obrazy wybitnych malarzy.
Na wystawie zgromadzonych jest kilkadziesiąt dzieł malarstwa polskiego. Najstarszym z prezentowanych obrazów jest wizerunek św. Cecyli z II poł. XVIII wieku, która jest chrześcijańską patronką muzyki. Zobaczyć można obrazy wybitnych artystów tworzących w XIX i XX wieku, m.in. Franciszka Kostrzewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Kazimierza Sichulskiego.

Czy wśród nich są artyści z naszych stron?
Zależało nam, aby na ekspozycji pojawiły się prace artystów lokalnych. Prezentujemy m.in. akwarelę Seweryna Bieszczada, który pochodził z Jasła, czy dzieło nowosądeckiej malarki Marii Ritter.

Skąd pochodzą eksponaty?
Zostały wypożyczone m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz w Lesznie. Podjęliśmy również współpracę z instytucjami kultury takimi jak fundacje i biblioteki, m.in. Archiwum i Biblioteką Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu, Fundacją Książąt Czartoryskich w Krakowie, czy Biblioteką Narodową w Warszawie. Eksponaty pochodzą też z kolekcji prywatnych.

Na wystawie są eksponowane nie tylko obrazy.
Drugą częścią wystawy są instrumenty muzyczne. Można zobaczyć m.in. unikatową lutnię na dwadzieścia kluczy i dwadzieścia strun udostępnioną przez Muzeum Narodowe w Krakowie, fragment kolekcji cytr ze zbiorów prywatnych, instrumenty dęte oraz replikę organistrum (instrumentu - średniowiecznego przodka liry korbowej - red).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24