Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Teatrze Maska magiczny piec wypieka historię o "Jasiu i Małgosi"

Ula Sobol
- To baśń o jedzeniu, łakomstwie, bo nie możemy zapominać, że dzieci to także łasuchy. Cały spektakl będzie obracał się wokół jedzenia - zapewnia Henryk Hryniewicki, reżyser spektaklu "Jaś i Małgosia"
- To baśń o jedzeniu, łakomstwie, bo nie możemy zapominać, że dzieci to także łasuchy. Cały spektakl będzie obracał się wokół jedzenia - zapewnia Henryk Hryniewicki, reżyser spektaklu "Jaś i Małgosia" Bartosz Frydrych
Rozmowa Henrykiem Hryniewickim, reżyserem spektaklu "Jaś i Małgosia", którego premiera odbędzie się w 28 marca o godz. 16.30 w Teatrze Maska w Rzeszowie.

[obrazek1] Na scenie zobaczymy: Emilię Sulej (gościnnie), Małgorzatę Szczyrek, Henryka Hryniewickiego, Andrzeja Piecucha Scenografia Dagmary Jemioła-Hryniewickiej, a muzyka Krzysztofa Dziermy. (fot. Bartosz Frydrych)- Do kogo adresowany jest spektakl "Jaś i Małgosia"?

- Sztuka przeznaczona jest dla dzieci od lat czterech. Nie będzie w niej drastycznych scen. To spektakl ze szczęśliwym zakończeniem. W naszej baśni zło zostanie ukarane, a dobro nagrodzone.

- "Jaś i Małgosia" to baśń braci Grimm. Historia rodzeństwa, które wpada w poważne tarapaty, trafiając w lesie do słodkiego domku, w którym mieszka zła Baba-Jaga. Czego możemy się spodziewać po spektaklu, który wyreżyserował pan w Teatrze Maska?

- Spektakl rozpoczyna się w ten sposób, że widzimy gospodynię i gospodarza, którzy śpią. Nagle zauważają klientów, czyli publiczność. Wpadają w panikę. W cukierni nic nie ma, piec jest zimny, nic nie upiekł i czymś trzeba ludzi zająć. Gospodarze wpadają na pomysł, że upieką im historię. Wszystko polega natym, że jest plan narratorski, w którym komentowana jest baśń. Pojawią się dwie sceny - rzeczywista i baśniowa.

- Czyli...

- Plan cukierników, kucharzy, którzy za pomocą swoich wypieków (lalek) opowiadają nam całą historię o Jasiu i Małgosi.

- Czy postacie będą wypiekane w piecu?

- Piec będzie miejscem magicznym, który tak naprawdę nie wiadomo, co może nam wypiec. To baśń o jedzeniu, łakomstwie, bo nie możemy zapominać, że dzieci to także łasuchy. Cały spektakl będzie obracał się wokół jedzenia.

- Czy w pana wersji bajki znajdziemy ciemny las i piernikowy domek?

- Oczywiście, wszystkie zdarzenia, które są w oryginalnej baśni braci Grimm, ujrzymy również w naszym spektaklu. W bajce zobaczymy ciemny las, ojca drwala, piernikowy domek oraz Babę-Jagę.

- Będzie dreszczyk emocji?**
- Tak, dzieci zostawione same w strasznym lesie, więc będą się bały. Oczywiście, sceny zostały dostosowane do wrażliwości naszych małych widzów. Nie zabraknie również ogromnej postaci Baby-Jagi. Wszystkiemu będzie towarzyszyła muzyka znanego kompozytora Krzysztofa Dziermy.
Rezerwacje biletów na premierę (15 zł) przyjmuje Biuro Organizacji Widowni pod nr tel.
17 85 20 614. Zapraszamy! Sobotnie popołudnie warto spędzić w Masce!**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24