Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia szansa, by obejrzeć misterium w Miejscu Piastowym

Jaromir Kwiatkowski
Scena z misterium w Miejscu Piastowym
Scena z misterium w Miejscu Piastowym Fot. Renata Kwiatkowska
W sobotę i niedzielę w Miejscu Piastowym można po raz ostatni w tym roku obejrzeć Misterium Męki Pańskiej.

W najbliższą sobotę o godz. 15.30 i w niedzielę o godz. 15 w sali teatralnej pod kościołem księży michalitów w Miejscu Piastowym k. Krosna uczniowie tamtejszego LO przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów wystawią - po raz ostatni w tym roku - Misterium Męki Pańskiej. Wspierają ich dziewczęta z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Warto się wybrać!

- To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu. Strach przed tym, jak zareagują starsi koledzy, z biegiem czasu mija - mówi jeden z młodych aktorów, Maksymilian Wójtowicz z Dulczy Wielkiej.

- Misterium jest szansą na wyrażenie naszej wizji Męki Pańskiej - dopowiada Krystian Smoleń z Tylicza.

Teatr w Miejscu Piastowym ma ponad 100 lat

Teatr michalicki w Miejscu Piastowym swymi korzeniami sięga czasów bł. ks. Bronisława Markiewicza. Założyciel michalitów jedną z wielu metod wychowawczych uczynił właśnie działalność teatralno-sceniczną. Wiedział, że w ten sposób można rozbudzić intelektualnie aktorów i widzów, kształtować ich wrażliwość moralną, poszerzać zasób wiedzy z literatury, historii, sztuki.

- Zaangażowanie uczniów w teatr jest sprzymierzeńcem w sięganiu po wiedzę - podkreśla ks. Leszek Przybylski, dyrektor LO. - Ucząc się roli, ćwiczą pamięć i kształtują wyobraźnię. Występując, uczą się pokazania przed liczną publicznością.

Ogromną rolę w podtrzymywaniu i rozwijaniu idei teatru w Miejscu Piastowym odegrał śp. ks. Ferdynand Ochała (1913-1993), uzdolniony autor wielu scenariuszy, świetny reżyser, pedagog, polonista, dyrektor Liceum przy NSD. Dlatego też teatr w Miejscu Piastowym nosi jego imię. Warto podkreślić, że to właśnie ks. Ochała jest autorem scenariusza misterium wystawianego w tym roku.

Szkoła, która jest domem

LO przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Miejscu Piastowym to ciekawa placówka. Najlepiej opisuje ją hasło: "szkoła, która jest domem". Nie może być inaczej, skoro chłopcy uczą się tu odpowiedzialności za siebie i innych, wszyscy uczestniczą w przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę, są ze sobą 24 godziny na dobę (uczą się i mieszkają razem), a do domu rodzinnego wyjeżdżają rzadko, głównie ze względu na odległość (chodzą tu uczniowie z całej Polski - od Szczecina, przez miejscowości górskie po Podkarpacie).

Szkoła jest katolicka, ma własny program wychowania, oparty na zasadach markiewiczowskich: "Któż jak Bóg!" i "Powściągliwość i praca".

Teatr to nie jedyna możliwość rozwijania zainteresowań. Jest też zespół muzyczny (sam ksiądz dyrektor jest niezłym basistą), gazetka, można uprawiać sport czy realizować swoje pasje w różnych kołach zainteresowań.

Uczniowie, z którymi rozmawiałem, podkreślają, że tu uczą się samodzielności, odpowiedzialności, pracy w domu (są np. dyżury w kuchni). Nie ma przemocy, wulgaryzmów i telefonów komórkowych. Wielu z nich wybiera później kapłaństwo. Ale - jak podkreślają - przymusu nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24