MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?

Stanisław Siwak
- Pacjenci  kierowani na  leczenie do  szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w uzdrowisku nie ponoszą żadnych kosztów.
- Pacjenci kierowani na leczenie do szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w uzdrowisku nie ponoszą żadnych kosztów. FOT. ARCHIWUM
Na pytania odpowiada dr. nauk med. Marek Janicki, konsultant Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

- Jakie są koszty pobytu w sanatorium?

- Pacjenci kierowani na leczenie do szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w uzdrowisku nie ponoszą żadnych kosztów. Pozostali ponoszą część kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Ich wysokość zależy od standardu pokoju i sezonu w jakim przypadnie pobyt. Natomiast koszty leczenia uzdrowiskowego w całości pokrywa NFZ. Z opłat zwolnione są dzieci do lat 18 i młodzież ucząca się do lat 26. Istnieje jeszcze forma tzw. leczenia ambulatoryjnego. Wówczas Fundusz pokrywa koszty 3 zabiegów dziennie, natomiast pacjent płaci za wyżywienie i zakwaterowanie. Koszty dojazdu do i powrotu z sanatorium pokrywają pacjenci.

- Czy nauczyciele mogą korzystać z preferencji w okresie wakacyjnym?

- Leczenia uzdrowiskowe funkcjonuje przez 12 miesięcy w roku a turnusy są 21-dniowe. Nie możemy preferować nauczycieli w okresie wakacyjnym, gdyż możliwości NFZ są ograniczone. W miarę możliwości staramy się pomóc, są jeszcze okresy ferii zimowych czy wiosennych, resztę należy pokryć urlopem. Nauczyciele mogą korzystać z urlopów dla poratowania zdrowia.

- Jakie dokumenty muszę przedstawić aby wyjechać na leczenie do szpitala uzdrowiskowego ?

- Przede wszystkim należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lekarza rodzinnego, specjalistę), jeżeli lekarz uzna za konieczne podjęcie takiego leczenia. Można załączyć kartę leczenia szpitalnego lub inną dokumentację medyczną.
Skierowanie to podlega ocenie lekarza specjalisty konsultanta w NFZ, który decyduje o konieczności leczenia i formie takiego leczenia.

- Jakie formalności trzeba załatwić, chcąc skorzystać z leczenia ambulatoryjnego uzdrowiskowego?

- W tym przypadku również należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Konieczność leczenia uzdrowiskowego potwierdza specjalista konsultant w NFZ. Składając wniosek na leczenie uzdrowiskowe - ambulatoryjne, proszę wskazać miejscowość, termin i okres leczenia, jakim jest pan zainteresowany. Należy pamiętać, że nie każde uzdrowisko świadczy takie leczenie w ramach ubezpieczenia, dlatego też warto wcześniej dowiedzieć się np. telefonicznie: 017 86 04 173.

- Jestem emerytem. Dostałem skierowanie na leczenie poszpitalne, ale nie wiem, czy będzie mnie stać. Jakie koszty trzeba ponieść w związku z tym leczeniem?

- Leczenie poszpitalne jest całkowicie bezpłatne dla pacjenta. W całości koszty zabiegów zdrowotnych, jak również zakwaterowania i wyżywienia pokrywa NFZ. Będzie pan musiał zapłacić jednak za dojazd do szpitala uzdrowiskowego i z powrotem oraz tzw. opłatę klimatyczną ustaloną przez gminę.

- Zamierzam wyjechać do sanatorium razem z żoną. Jesteśmy ludźmi starszymi, żona wymaga opieki. Czy istnieje możliwość wspólnego wyjazdu?

- Jest możliwy wspólny wyjazd małżonków do sanatorium, pod warunkiem, że obydwoje mają podobne schorzenia, jedno z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65 rok życia. Proszę pamiętać, że o konieczności leczenia w uzdrowisku decyduje stan zdrowia pacjentów, zaś o terminie leczenia również data złożenia skierowania.

- W jakich miejscowościach można leczyć schorzenia kardiologiczne?

- W tym roku mamy zakontraktowanych kilkadziesiąt uzdrowisk, gdzie można leczyć choroby układu krążenia. Są to m.in. Ciechocinek, Duszniki Zdrój, Kołobrzeg, Świnoujście, Romanów Zdrój. Kudowa, Nałęczów, Kamień Pomorski, Inowrocław. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wstawiający skierowanie, może proponować miejscowość, w której powinna pani podjąć leczenie. Jednakże ostateczną decyzję podejmuje lekarz balneoklimatolog z NFZ.

Czytelnicy bardzo często pytali, czy możliwy jest wyjazd obojga małżonków w tym samym terminie na leczenie uzdrowiskowe. Okazuje się, że taka możliwość istnieje, ale trzeba spełnić kilka warunków. Trzeba też pamiętać, że o terminie leczenia decyduje m. in. data złożenia skierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24