Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikona błogosławionej Rodziny Ulmów została podarowana Muzeum w Markowej. Nie ma na niej grozy i strachu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Trzy ikony wykonał Mateusz Środoń, absolwent krakowskiej ASP oraz Szkoły Agiografii Bizantyjskiej Świętej Metropolii Pireusu w Atenach
Trzy ikony wykonał Mateusz Środoń, absolwent krakowskiej ASP oraz Szkoły Agiografii Bizantyjskiej Świętej Metropolii Pireusu w Atenach Muzeum w Markowej
W Muzeum w Markowej został odsłonięty tryptyk rodziny Ulmów i żydowskich rodzin uratowanych przez Ulmów. Tryptyk trafił do Muzeum 10 września zaraz po beatyfikacji Rodziny Ulmów.

- Tryptyk stoi tymczasowo w gabinecie dyrektora i można go kontemplować. Docelowo będzie stał w innym miejscu – mówi pełnomocnik dyr. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej Artur Dobrucki.

Trzy ikony wykonał Mateusz Środoń, absolwent krakowskiej ASP oraz Szkoły Agiografii Bizantyjskiej Świętej Metropolii Pireusu w Atenach. Artysta namalował ikony z inicjatywy Fundacji Dobry Grunt i Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i to te instytucje podarowały je Muzeum w Markowej.

Mateusz Środoń rozmawiając z bliskimi Ulmów, jak przedstawić błogosławioną rodzinę, uświadomił sobie, że trzeba pokazać nie tylko Ratujących, ale i Ratowanych. Dlatego ikona ma formę tryptyku. W centralnej części umieszczeni są Ulmowie, po prawej siostry Lea Didner i Gołda Grunfeld z córeczką Reszlą, po lewej mężczyźni: Saul Goldman i jego czterech dorosłych synów. Zarysowane są również sylwetki trzech kobiet i dziecka, którym Ulmowie pomagali przetrwać w 1942 r. w okolicznych jarach. I one zostały przez Niemców zamordowane.

Niestety, do dziś zachowały się nieliczne wizerunki Żydów, których Ulmowie ratowali, dlatego ich podobieństwo na ikonach nie jest takie, jak w przypadku Ulmów.

- Ulmowie i Żydzi są przedstawieni na tle idyllicznego, wiejskiego krajobrazu. - W sensie wizualnym jest to prosta kompozycja, pozbawiona komplikacji. Pozwala to jednak pokazać te postaci nie w sytuacji zagrożenia, lecz, nawiązując do tradycji ikony, ukazać, że zwycięsko przekroczyli pewną granicę. Nie ma więc strachu, grozy. Przeciwnie, to spokojny krajobraz i rozświetlone postacie – powiedział portalowi wiez.pl Mateusz Środoń.

Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, co ma związek z niedawną beatyfikacją. Dziennie odwiedza je 300 - 400 osób. W ostatnią niedzielę padł rekord. Tego dnia ekspozycje zobaczyło prawie 1500 osób.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24