Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola już oficjalnie chińska

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Prezes HSW Krzysztof Trofiniak po podpisaniu umowy dostał od prezesa LiuGong Zeng Guanga obraz haftowanych bratków. Fot. Zdzisław Surowaniec
Prezes HSW Krzysztof Trofiniak po podpisaniu umowy dostał od prezesa LiuGong Zeng Guanga obraz haftowanych bratków. Fot. Zdzisław Surowaniec
Stało się. Po dwóch latach negocjacji cywilna część Huty Stalowa Wola przeszła wczoraj w ręce chińskiego koncernu Guangxi LiuGong Machinery. Podobno za 300 mln zł.

Nazwa huty nie zniknie, ale obejmować będzie jedynie pozostającą w rękach państwa produkcję wojskową. Na tę gałąź przemysłu (na rozwój i prace badawcze) przeznaczone zostaną pieniądze ze sprzedaży części cywilnej.

Podpisanie umowy na Zamku w Baranowie Sandomierskim 

Podpisanie aktu notarialnego odbyło się w sali konferencyjnej na zamku w Baranowie Sandomierskim, należącym do Agencji Rozwoju Przemysłu.

- To epokowe wydarzenie, transakcja przeciera szlaki dla chińskiego biznesu na polski rynek i pod względem zaangażowania tamtejszego kapitału stawia Polskę wśród takich państw jak Hiszpania, Francja czy Włochy – przekonywali Zeng Guang, prezydent LiuGong _i _prezes HSW Krzysztof Trofiniak.

LiuGong - chiński producent maszyn budowlanych, mający siedzibę w prowincji Guangxi, bardzo starannie przygotowywał się do kupna największego polskiego producenta maszyn budowlanych czyli spycharek, ładowarek i układaczy rur. Przed rokiem zawarto porozumienie w sprawie ceny transakcyjnej (mówi się o kwocie 300 mln zł), a 6 grudnia LiuGong podpisał ze związkami zawodowymi HSW pakiet socjalny.

Maszyny budowlane dla połowy półkuli

Chińczycy chcą stworzyć w Stalowej Woli główny ośrodek produkcji i dystrybucji maszyn budowlanych na Europę, Amerykę Północną, kraje dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw. Po nabyciu przedsiębiorstwa w zamiarach firmy leży wprowadzenie nowych typów maszyn, a także dziesięciokrotne zwiększenie obecnej produkcji w ciągu pięciu lat.

LiuGong prowadzi działalność w 17 zakładach produkcyjnych w Chinach, ma 1 zakład w Indiach i 9 filii zagranicznych, w tym w Holandii. Rozwinął sieć sprzedaży obejmującą 119 dealerów i 881 punktów w ponad 80 krajach. W ciągu 50 lat, spółka stała się jednym z wiodących producentów maszyn budowlanych w Chinach i na świecie. Zatrudnia 13 tysięcy pracowników.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24