Hokej. Ciarko PBS - Cracovia 4-2 i już tylko jednej wygranej brakuje Sanokowi do mistrzostwa Polski

Waldemar Mazgaj
W takich okolicznościach Tomasz Malasiński zdobył bramkę na 3-2. Tego prowadzenia sanoczanie już nie oddali. Krzysztof Kapica
Już jutro sanoccy hokeiści mogą świętować mistrzostwo Polski. Po dzisiejszej wygranej 4-2 nad ComArch Cracovią prowadzą w finale play-off 3:1 i do końcowego triumfu brakuje im jednej wygranej.

Cracovia w trzecim meczu posłała do boju najcięższe działa. W składzie, po blisko miesięcznej przerwie, pojawił się nawet Fin Tuomass Immonen.

- Teraz to już tylko dyspozycja dnia będzie decydować o wyniku - mówił przed meczem sanocki bramkarz Przemysław Odrobny.

Zaczęło się od efektownej oprawy; zawodnicy wyjeżdżali jednak na lód w nieco innej kolejności.

W 80. sekundzie mogło być 1-0, ale uderzenie Sławomira Krzaka tylko ostemplowało poprzeczkę. Co się odwlecze... Piękna akcja drugiej formacji, wymiana krążka bez przyjęcia i efektowny strzał - 1-0.

W I tercji dominacja Ciarko PBS-u ani przez moment nie podlegała dyskusji, jednak strzały z dystansu Pavela Mojzisa, Romana Guricana i Zoltana Kubata bronił Rafał Radziszewski, a Josef Vitek i Martin Vozdecky próbowali zbyt koronkowych akcji, by mogły przynieść powodzenie.

Cracovia, nie widząc innej możliwości na wybicie sanoczan z rytmu, sprowokowała jedną-drugą bójkę. Krystian Dziubiński skrzyżował pięści i Tuomasem Immonenem, Paweł Dronia z Sebastianem Bielą, a Michały - Radwański z Piotrowskim.

Pierwsze ostrzeżenie, lob Davida Kostucha po rykoszecie, obronił jeszcze Odrobny. Chwilę później, po kontrze i precyzyjnym strzale Petra Dvoraka, był już jednak bezradny.

- Gramy dobrze presingiem, mamy przewagę, ale na razie Rafał ich ratuje. Mmusimy wykorzystywać sytuacje - komentował Gruszka tercję na antenie TVP Sport.

W II tercji zaczęło się nieco spokojniej. W 23. min trybuny już krzyknęły "jeeest", ale Maciej Mermer trafił tylko w boczną siatkę. Po chwili sytuacyjnie próbowali Malasiński i Gruszka, ale Radziszewski co raz lepiej wchodził w mecz.

Pierwsza w zasadzie groźniejsza akcja krakowian, po błędzie w wyprowadzaniu krążka; Leszek Laszkiewicz dokładnym podaniem obsłużył Damiana Słabonia, a ten z bliska wrzucił krążek pod poprzeczkę bramki "Wiedźmina".
Cracovia wyglądała nieco lepiej. - Przez cały sezon rozgrywaliśmy mecze, które trwały nie trzy, a cztery tercje, bo po każdym spotkaniu mieliśmy jeszcze zajęcia: dwadzieścia minut na rowerkach. Jakbyśmy grali kolejną tercję. Nie po to graliśmy cały sezon, by teraz nie mieć siły. Dlatego jestem pewien, że wygramy tę rywalizację - dodawał Aron Chmielewski, napastnik Cracovii.

Ciarko łapało tymczasem drugi oddech i zadało ciosy w najmniej spodziewanym momencie. Najpierw składną akcję trzeciej formacji wykończył precyzyjnym uderzeniem z bliska Josef Vitek, po chwili Krzysztof Zapała nie trafił no praktycznie pustej bramki. Krakowianie jeszcze się nie pozbierali, a po zagraniu Dziubińskiego do Malasińskiego ten z zimną krwią wykończył sytuację sam na sam. Gości mógł jeszcze pogrążyć Ivo Kotaska; górą był jednak Radziszewski, podobnie jak po strzale Vitka w ostatnich sekundach.

- Prowadziliśmy 2-1 i wydawało się, że mamy przewagę. Jednak dwa błędy w krótkim okresie zdecydowały o tym, że znów musimy gonić wynik - mówił do II tercji Słaboń.

Po przerwie, zmianach w formacjach (oba zespoły na trzy) do ataku ruszyli jednak sanoczanie, a gdy w 29. sekundzie na karę powędrował Dvorak, już 13 sekund później Vitek uderzeniem z korytarza międzybulikowego, zaskoczył całkiem zasłoniętego "Radzika".

W 47. min powinno być po meczu; po koronkowej akcji pierwszego ataku Zapałą przegrał jednak pojedynek sam na sam. W 49. min - w odstępie kilku sekund - kije podczas uderzeń na bramkę złamali Patrik Prokop (o lód) i Wojciech Milan (o łyżwę rywala).

7 minut przed końcem Rudolf Rohacek wziął czas, chwilę później na ławkę kar powędrował Malasiński (głupi faul po zmarnowanej okazji) i Cracovia przycisnęła. W ostatnich 70 sekundach grała nawet bez bramkarza, uderzenie Vozdeckiego do pustej bramki zablokował Wajda, a na 22 sekundy przed końcem do bramki trafił Rafał Sarnik, lecz sędziowie bramki nie uznali; nałożyli na Cracovię karę techniczną za zbyt dużą liczbę graczy na lodzie.

- Mamy jedno zwycięstwo od mistrzostwa, ale musimy być jutro tak samo skoncentrowani, bo każdy mecz jest tak samo ciężki - zapowiadał Marek Ziętara, trener Ciarko.

Następny mecz w środę o godzinie 18 w Arenie Sanok.

CIARKO PBS BANK KH SANOK - COMARCH CRACOVIA 4-2 (1-1, 2-1, 1-0)

Stan play-off (do 4 wygranych): 3:1

1-0 Gruszka - Malasiński - Dziubiński (3:54), 1-1 Dvorak - Wajda - Piotrowski (17:15), 1-2 Słaboń - Laszkiewicz - Sarnik (27:01), 2-2 Vitek - Strzyżowski - Krzak (33:52), 3-2 Malasiński - Dziubiński (35:28), 4-2 Vitek - Zapała (40:42, w przewadze),

CIARKO PBS: Odrobny - Mojzis (4), Dronia (2); Kotaska, Rąpała; Kubat, Gurican - Vozdecky, Zapała, Kolusz; Gruszka, Dziubiński (4), Malasiński (4); Vitek, Krzak, Strzyżowski; Mermer, Milan, Radwański (4). Trener Marek ZIĘTARA.

CRACOVIA: Radziszewski - Wajda, Besch; Prokop (2), Kulik (2); A. Kowalówka (2), Immonen (4) - L. Laszkiewicz, Słaboń, Sarnik (2); Martynowski (2), Dvorak (2), Kostuch; Sucharski, Rutkowski (2), M. Piotrowski; Kosidło, Biela (2), Chmielewski. Trener Rudolf ROHACEK.

SĘDZIOWALI Jacek Rokicki (Nowy Targ) i Zbigniew Wolas (Oświęcim). KARY: 18 - 22 (2 techniczne) minuty. WIDZÓW 3 tys.