MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Leżajsk zaszczepi dziewczynki przeciw rakowi szyjki macicy

Małgorzata Motor
Gmina Leżajsk chce w ciągu czterech lat zaszczepić prawie pół tysiąca swoich nastoletnich mieszkanek.
Gmina Leżajsk chce w ciągu czterech lat zaszczepić prawie pół tysiąca swoich nastoletnich mieszkanek. Krystyna Baranowska
W gminie Leżajsk dziewczynki będą szczepione przeciw rakowi szyjki macicy. To pierwszy samorząd na Podkarpaciu, który zdecydował się na taką akcję.

W piątek ogłoszono konkurs, który wyłoni ośrodek, w którym będą szczepić się 13-latki. W tym roku ma być ich ok. 122.

- W sumie akcja potrwa cztery lata. Każdego roku chcemy, aby zaszczepione zostały wszystkie 13-latki. Wybraliśmy ten rocznik, bo to górna granica wieku, w której najlepiej rozpocząć cykl szczepień, a zależy nam na tym, aby skorzystała z nich jak największa liczba naszych mieszkanek - wyjaśnia Jolanta Dziedzic z Urzędu Gminy Leżajsk.

Rak zabija 2 tys. kobiet

To bardzo ważne, bo rak szyjki macicy zabija w Polsce każdego roku prawie 2 tys. kobiet, a na Podkarpaciu odnotowuje się ponad 100 nowych zachorowań. Rak szyjki macicy jest nowotworem, który przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno pojawiają się u lekarza.

- W związku z tym postanowiliśmy wprowadzić w naszej gminie program profilaktyki raka szyjki macicy. Zaplanowaliśmy nie tylko szczepienia, ale też przeprowadzenie przez ginekologa kampanii edukacyjno-informacyjnej dla trzynastolatek i ich rodziców. Chcemy też uświadomić wszystkich uczestników programu, że szczepienie nie gwarantuje ochrony przed wszystkimi typami wirusa HPV i że absolutnie konieczne jest systematyczne wykonywanie cytologii - podkreśla Jolanta Dziedzic.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Warunkiem wzięcia udziału w szczepieniu będzie nie tylko zameldowanie w gminie Leżajsk, ale też zgoda rodziców 13-latki.

- Na etapie planowania akcji, przygotowaliśmy ankiety dla części rodziców. Chcieliśmy się zorientować, czy, gdybyśmy się zdecydowali na takie szczepienia, wyraziliby zgodę. Większość odpowiedziała, że tak - dodaje Dziedzic.

Lek. med. Janina Trębacz, znany ginekolog z Leżajska, podkreśla, że tego rodzaju akcja jest bardzo potrzebna.

- Bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Cytologia pozwala wykryć już zmiany przedrakowe i raka we wczesnym stadium. Szanse na wyleczenie sięgają wtedy nawet 100 proc. Z kolei dzięki szczepieniu przeciw wirusom, które najczęściej stwierdza się przy raku szyjki macicy, możemy zapobiegać tej chorobie - tłumaczy. - Dobrze, że znalazł się samorząd, który podjął się tej akcji. Wszystkie inne gminy mogą pozazdrościć tego pomysłu - dodaje ginekolog.

Zaszczepią pół tysiąca 13-latek

Samorządy różnie podchodzą do akcji profilaktycznych. Szczególnie, kiedy chodzi o finansowanie szczepionek dla mieszkańców.

- Są gminy, które szczepią przeciwko grypie, pneumokokom. Gmina Leżajsk jest jednak pierwszym samorządem na Podkarpaciu, który zdecydował się na szczepienia przeciw wybranym wirusom, wywołującym raka szyjki macicy - mówi Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Aby szczepienie było skuteczne, kobieta musi przyjąć trzy dawki szczepionki. Tymczasem jedna to wydatek rzędu ok. 150 zł. Wydatku nie finansuje NFZ.

- W całym ubiegłym roku tylko 193 kobiety w regionie zdecydowały się na takie szczepienia. Z tego 125 były to dziewczyny w wieku 15-19 lat - informuje Dorota Gibała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24