Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Dębica podejmuje walkę z uzależnieniami wśród młodzieży

Sławomir Oskarbski
Ciekawe zajęcia pozalekcyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów walki z nałogami.
Ciekawe zajęcia pozalekcyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów walki z nałogami. Fot. Sławomir Oskarbski
Pili alkohol i zażywali narkotyki dla szpanu, z ciekawości albo pod presją rówieśników. Tak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród uczniów gminy Dębica.

- Dziś stawiamy na profilaktykę i ciekawe zajęcia dla młodzieży - mówią w gminie.

Wyniki sondażu wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przeprowadzonego przed kilku laty pokazały, że z dostępem do alkoholu czy narkotyków nie ma żadnego problemu.

Znamy takich, co zażywają

Prawie połowa ankietowanych przyznała się, że była namawiana do zażycia narkotyku. Najczęściej proponowanymi środkami były marihuana, leki uspokajające i nasenne, amfetamina, sterydy, ecstazy. Jedna trzecia uczniów deklarowała, że zna osoby zażywające narkotyki, a jedna czwarta badanych miała bezpośredni kontakt z narkotykami.

Dobre sygnały

Niedługo gmina przeprowadzi nowe badanie. W urzędzie liczą, że teraz wyniki będą lepsze. Na jakiej podstawie?

- Nie mamy ostatnio żadnych niepokojących sygnałów od dyrektorów szkół. Dawniej takim gorącym miejscem był Pustków-Osiedle, ale teraz tam się uspokoiło - mówi Dorota Darłak z Urzędu Gminy w Dębicy.

- Kiedyś próbowałem ćpać. Na szczęście rozum szybko przyszedł do głowy. Dziś, jeśli jest okazja, wolę polatać za piłką. Strzelam bramki, jestem wesoły, mam fajnych kolegów - mówi uczeń z Pustkowa.

Więcej imprez i zajęć

Alkohol często jest przyczyną popełniania wykroczeń i przestępstw. W 2008 r. dębiccy policjanci zatrzymali 99 osób, które kierowały samochodem lub rowerem w stanie nietrzeźwości oraz 34 osoby, które piły alkohol na ulicach, placach czy w parkach. 17 pijanych osób policjanci musieli odwieźć do izby wytrzeźwień lub do domów. 137 razy interweniowano podczas awantur domowych z udziałem nietrzeźwych.

Głównym sposobem walki gminy z uzależnieniami wśród młodzieży jest dofinansowywanie zajęć, podczas których można spędzić wolny czas albo organizowanie akcji edukacyjnych.

W tym roku do szkół i organizacji pozarządowych trafi na ten cel 180 tys. zł. Za pieniądze te zorganizowane będą m.in. festyny, imprezy sportowe, rekreacyjne i turystyczne, zajęcia edukacyjne dla uczniów.

Stawiają na profilaktykę

Oprócz tego w szkołach prowadzone są różne programy z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli. W ub. roku w gminnych szkołach zrealizowano w sumie 25 projektów profilaktycznych. Nie ma też szkoły, w której nie odbyłyby się spotkania czy pogadanki na temat uzależnień.

- Jestem przekonany, że takie spotkania z uczniami mają sens, chociaż ich efekty trudno jest zmierzyć - mówi asp. sztab. Wenancjusz Matysek z dębickiej policji, który często odbywa w szkołach spotkania profilaktyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24