Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głuszce już czują wiosnę. Przygotowują się do tokowania. To niezwykłe widowisko [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum Nadleśnictwa Leżajsk
Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze. W ośrodku ich hodowli w Zerwance (Nadleśnictwo Leżajsk) można obserwować te ptaki na wybiegach. Za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich śpiewów godowych, do których już teraz się przygotowują.

Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej.

- Samce już przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarzowy ogon, opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko - opowiada Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Koguty próbują walczyć między sobą o zajmowane terytorium i ustalenie hierarchii. Dlatego są przetrzymywane w oddzielnych boksach.

- Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo – tłumaczy Edward Marszałek.

Głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. Ośrodek w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. W ubiegłym roku wyhodowano tu 60 ptaków, które następnie trafiły na wolność.

- W tym roku planujemy wyhodowanie i przysposobienie do wypuszczenia na wolność kolejnych kilkudziesięciu głuszców.
W tej chwili w hodowli przebywa 21 kur i 11 kogutów, stanowiących stado podstawowe - mówi Anna Bukowska, kierująca ośrodkiem w Leżajsku.

Hodowla działa od 27 lat. Wyjechało stąd już kilkaset ptaków, by zasilić dziką populację tego gatunku.

Leśnicy w ostatnim czasie zainwestowali w ośrodek: wybudowano nowe boksy, odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i ujęcie wody, powstał też budynek, który zapewnia sterylne przygotowanie karmy, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Ośrodek pełni także rolę edukacyjną. W jednym z pomieszczeń, przez tzw. lustro weneckie, można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

W czasie pieśni godowej samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę, rozkłada skrzydła i stroszy pióra. Wydaje odgłos składający się z czterech kolejno następujących dźwięków: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego pochodzi nazwa gatunkowa tego ptaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24