Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest dobre miejsce na mural z lotnikami w Jarosławiu? Właśnie zmieniono planowaną lokalizację

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Na ścianie tego budynku, w którym znajdowała się siedziba Gestapo w Jarosławiu, miał powstać mural. Zmieniono jednak lokalizację.
Na ścianie tego budynku, w którym znajdowała się siedziba Gestapo w Jarosławiu, miał powstać mural. Zmieniono jednak lokalizację. Kamil Jaworski
W ostatnich tygodniach w Jarosławiu trwał spór o to, gdzie ma zostać namalowany mural poświęcony lotnikom pochodzącym z ziemi jarosławskiej, którzy walczyli w czasie II wojny światowej.

"Historia i zagadki Jarosławia i okolic" to grupa na Facebooku, której członkowie wyszli z inicjatywą muralu.

- Pierwotne miejsce zostało wskazane przez nas jako lokalizacja kojarząca się z wojną, podczas której jedni cierpieli tutaj, katowani przez Gestapo, a inni walczyli z okupantami poza granicami naszego kraju

– mówi Elżbieta Rusinko z jarosławskiego stowarzyszenia Dziedzictwo Kresów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mój tata naprawiał broń Łukasza Cieplińskiego. 90-letni rzeszowianin wspomina tragiczne wydarzenia z II wojny światowej

Mural miał powstać w centrum Jarosławia, na budynku, w którym znajduje się teraz urząd pracy. Był on w przeszłości, także siedzibą Gestapo. To stało się podstawą konfliktu. Przeciwnikom umieszczania muralu w tym miejscu, nie podobało się łączenie tych dwóch historii.

Mural poświęcony lotnikom powstanie w Jarosławiu, ale w innym miejscu

Przez internet przetoczyła się kłótnia o to, czy to miejsce jest odpowiednie. Przeciwnicy twierdzili, że miejsce w którym katowano ludzi, nie jest dobrą lokalizacją.

Dlatego miejsce, w którym powstanie mural upamiętniający walczących w trakcie wojny lotników, zostało zmienione. Ma powstać na budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. To jedna z innych lokalizacji, którą zaproponowało starostwo powiatowe.

- Dawna siedziba gestapo była dobrym miejscem na mural dedykowany lotnikom walczącym w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie ze względu na spójność historyczną - konspiracja i działania zbrojne miejscowego podziemia niepodległościowego oraz walki prowadzone przez polskie formacje lotnicze w Wielkiej Brytanii dotyczą okresu II wojny światowej. Dzięki temu, miejsce to mogłoby być bardziej kojarzone z wkładem mieszkańców Jarosławia i powiatu w walce o niepodległość toczonej na różnych frontach. Zaproszone na 14 września rodziny lotników, wyraziły swoje mocne zdziwienie tym, że komuś udało się tę inicjatywę w tym miejscu powstrzymać

– mówi Elżbieta Rusinko.

Dodaje, że mural to forma bardziej przemawiająca do wyobraźni ludzi młodych, niż tablice i pomniki.

- Upamiętnianie bohaterów narodowych na muralach szczególnie powinno być skierowane ku młodzieży, aby wiedziała jaka postawa rozstrzyga o niezłomności człowieka, zwłaszcza w godzinie próby. Najlepiej jeśli murale te znajdą się w miejscach związanych z konkretnymi bohaterami i wydarzeniami. Usytuowanie muralu poświęconego lotnikom polskim walczącym w czasie ostatniej wojny na budynku, gdzie mieściła się szkoła, do której uczęszczał legendarny pilot Kazimierz Wunsche, uważam za wyjątkowo uzasadnione i wychowawcze. Mam nadzieję, że to oczywiste rozwiązanie wszyscy zaakceptują – mówi Andrzej Zgryźniak, przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Jarosławiu.

Mural powstanie w ramach projektu "Przestrzeń Dziedzictwa", który realizuje Urząd Marszałkowski.


Zobacz też: Lot drona nad Jarosławiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24