Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria żywych obrazów Klimta przedstawiona przez licealistów

Ula Sobol
Pocałunek-  to najważniejsze dzieło Gustava Klimta
Pocałunek- to najważniejsze dzieło Gustava Klimta Bartosz Frydrych
Za nami wyjątkowa i świetnie przemyślana wystawa. Reprodukcje, inscenizacje dzieł Gustava Klimta oraz biografię samego artysty zaprezentowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

W piątek w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbyła się oryginalna wystawa - żywa inscenizacja obrazów Gustava Klimta.

Wystawę przygotowali uczniowie klas 1i oraz 2i o profilu humanistyczno-medialnym. Pomysłodawczynią była Ewa Kolendowska, nauczycielka języka polskiego. Kopie obrazów do tej wyjątkowej prezentacji namalowała Jolanta Kolendowska, artystka z Krosna, która od wielu lat fascynuje się malarstwem Klimta.

Wystawa reprodukcji prac artysty oraz inscenizacja obrazów wzbudziła wielkie zainteresowanie, zarówno uczniów, jak i pedagogów. Powodem zaciekawienia było nietypowe zaprezentowanie obrazów, czyli żywa inscenizacja, a także ciekawa biografia samego artysty.

Z myślą o maturzystach i pasjonatach sztuki

Ten niezwykły projekt powstał przede wszystkim z myślą o maturzystach, którzy podczas ustnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego muszą zmierzyć się z interpretacją i analizą obrazów.

- Zdecydowaliśmy się na Gustava Klimta również dlatego, że jest on głównym przedstawicielem secesji i najbardziej rozpoznawalnym artystą. Jego najsłynniejszy obraz „Pocałunek” umieszczony jest na przedmiotach użytkowych i dekoracyjnych - mówi Ewa Kolendowska.

- Poza tym jego obrazy fascynują, budzą podziw i szokują - dodaję nauczycielka.

Wystawa powstała także z myślą o tych, którzy kochają sztukę.

Jest to również kontynuacja zeszłorocznego projektu żywej inscenizacji obrazów Jacka Malczewskiego. Wtedy wydarzenie związane było z obchodami 160.rocznicy urodzin i 85.rocznicy śmierci Malczewskiego. - W tym roku uczniowie także bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt - podkreśla pomysłodawczyni wystawy. - Z wielką przyjemnością czerpali wiedzę o malarzu i jego obrazach oraz z chęcią poznawali jego życiorys i najwybitniejsze dzieła.

Pocałunek to najważniejsze dzieło

Gustav Klimt urodził się w 1862 roku w Baumgarten. To austriacki malarz. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

Podczas wystawy uczniowie w sposób ekspresyjny oraz ciekawy omawiali obrazy Klimta, przedstawiali jego życiorys oraz prezentowali żywą inscenizację najważniejszych jego obrazów. Poprzez odpowiedni strój, rekwizyty i mimikę starali się w pełni przekazać wszystkim oglądającym dzieła artysty. Dodatkową atrakcją wystawy była sama postać Klimta, w którą wcielił się Bartosz Kumor, uczeń 2i. Uczeń przebrany za artystę prezentował publiczności swoje dzieła.

Zainteresowani mogli pooglądać też puzzle, talerzyki i filiżanki zdobione reprodukcjami Gustava Klimta.

Przedstawiony i omówiony został obraz „Pocałunek”, „Oczekiwanie” , „Spełnienie”, „Judyta II”, „Nadzieja II”, „Węże wodne I” , „Trzy okresy życia kobiety”, „Danae”, „Drzewo życia”, „Portret Adeli Bloch- Bauer I”, „Portret Mady Primavesi”.

Uczniowie mogli się dowiedzieć, że Klimt koncentrował się w swych obrazach szczególnie na wizerunkach kobiet. Malował kobiety w różnym wieku i stanie.

Zapewniam, że każdy oglądający wystawę przygotowaną przez licealistów na pewno lepiej zapamięta obrazy Klimta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24