Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali pięć osób podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT. Chodzi o ponad 2 mln złotych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W sprawie, w którą zamieszany jest były naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, zarzuty usłyszało już ponad 40 osób.
W sprawie, w którą zamieszany jest były naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, zarzuty usłyszało już ponad 40 osób. CBA
Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymanych pięć osób, podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT w wysokości ponad 2 mln złotych. To dalszy ciąg ogromnej sprawy związanej z wyłudzeniami VAT-u, w której zarzuty usłyszało już ponad 40 osób, w tym były naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Grzegorz P.

Tym razem funkcjonariusze zatrzymali na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska pięć osób powiązanych z działalnością grupy.

- Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani dokonywali rzekomych dostaw sprzętu elektronicznego do podmiotów wyłudzających następnie podatek VAT o wartości ponad dwóch milionów złotych

- informuje wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, która przedstawiła zatrzymanym zarzuty. Wobec wszystkich prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Realizowane czynności to kolejny etap wielowątkowego śledztwa, w którego toku wcześniej zarzuty usłyszeli m.in. właściciele przedsiębiorstw, które wystawiały tzw. "puste faktury", a także były już Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Grzegorz P., który roztaczał "parasol ochronny" nad przedsiębiorcami działającymi na terenie podległego mu urzędu skarbowego. Dotychczas we wszystkich wątkach postępowania zarzuty usłyszało ponad 40 osób.

W tym śledztwie badane są kolejne wątki.

Sprawa zaczęła się w grudniu 2018 r. Wówczas agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali czterech biznesmenów oraz ówczesnego naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Grzegorza P. Chodziło o śledztwo dotyczące m.in. wyłudzenia podatku VAT, wprowadzania do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę, fikcyjnych faktur oraz działalność na szkodę skarbu państwa. CBA przeprowadziła akcje w dwóch miejscach jednocześnie.

Pierwsza z grup realizacyjnych CBA działała w hotelu w Łańcucie. Czworo biznesmenów wzięło 40 tys. zł za wystawienie tzw. pustych faktur i po chwili byli już w rękach agentów CBA. Trzy kobiety i mężczyzna „zatrzymani na gorąco” nie spodziewali się takiego obrotu sprawy.

W tych samych minutach do akcji przystąpiła druga grupa realizacyjna CBA. Na stacji paliw przy autostradzie A4 agenci CBA zatrzymali naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu.

- Jak ustalili prowadzący sprawę i operację agenci CBA, za 10 tys. zł miesięcznie oferował roztoczenie swoistego parasola ochronnego – za pieniądze gwarantował bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu służącego m.in. wyłudzeniom podatków i godzącego w interesy ekonomiczne państwa - w 2018 r. informowało CBA.

Korzyść majątkowa miała być przekazywana comiesięcznie przez co najmniej kilka lat w formie czynszu za najem lokalu należącego do osoby bliskiej zatrzymanemu naczelnikowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24