Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Foresterium w Zagórzu będzie odbudowane

Ewa Gorczyca
UG Zagórz
W zrekonstruowanym i rozbudowanym obiekcie w ruinach zagórskiego Karmelu powstanie Centrum Kultury.

Zwiedzanie celi zakonnika, wirtualny spacer po podziemiach klasztoru, warsztaty prowadzone przez lokalnych artystów - to tylko niektóre atrakcje, jakie zostaną zaproponowane turystom.

Gmina Zagórz przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Dawne foresterium - czyli budynek gościnny - będzie pierwszym obiektem XVIII-wiecznej siedziby Zakonu Karmelitów Bosych, odtworzonym w całości. Nie tylko odbudowanym, ale i powiększonym o dodatkowe skrzydło.

Koszt inwestycji to ponad 8,5 mln złotych. Ponad 5,3 mln złotych gmina dostała z Regionalnego programu Operacyjnego.

Ruiny na wzniesieniu nad Osławą, przy trasie w Bieszczady, to turystyczna perełka gminy Zagórz. Ale też i jedno z ciekawszych miejsc regionu. Wyjątkowo malownicze, licznie odwiedzane, ale pozbawione infrastruktury, której oczekują turyści. To ma się zmienić po zrealizowaniu projektu. Jak wynika z gminnych statystyk na marymonckie wzgórze wędruje co roku 20 tysięcy osób.

Teren w 2000 roku przejęła gmina i od tej pory stara się uchronić to, co pozostało z imponującego niegdyś warownego kompleksu na Marymoncie - czyli górze Maryi.

- Zgodnie z zaleceniem konserwatora - zabytek ma być utrzymywany w formie „trwałej ruiny” - mówi Mariusz Zagórski z Urzędu Gminy w Zagórzu. - Prowadzimy prace zabezpieczające, remontowe, staramy się pozyskiwać na nie fundusze od podkarpackiego konserwatora zabytków, zabiegamy o dotację w ministerstwie kultury i u marszałka województwa, uzupełniamy je wkładem z własnego budżetu.

Lista tego, co zrobiono, jest długa. Przeprowadzono m.in. konserwację murów obronnych, bramy głównej i przylegających do niej budynków. - Jeszcze kilka lat temu te obiekty były hałdami gruzów, niewidocznych spod porastających je chaszczy - opowiada Zagórski. - Dziś są wyeksponowane częściowo, ale i tak dają obraz warowni.

Projekt związany z dawnym foresterium jest wyjątkiem, jeśli idzie o opiekę nad pozostałościami Karmelu. Zakłada o nie tylko zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem, ale odbudowę jednego z klasztornych obiektów w całości i jego adaptację do nowej funkcji.

- Będzie to w pełni użytkowy i funkcjonalny budynek - zapowiada Zagórski.

W zamyśle jest to, by jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jeśli idzie o zabytki kultury i dziedzictwa historycznego w regionie uczynić miejscem przyjaznym dla turystów i służącym lokalnej społeczności. Na podstawie m.in. rysunków z lat 60. wyremontowany zostanie budynek foresterium, będzie też dobudowana nowa część.

- Przewidziano pomieszczenia do promocji wyrobów regionalnych, punkt informacji turystycznej, restaurację, salę wirtualnej rzeczywistości, salę projekcyjno-filmową, salę ekspozycyjno-konferencyjną, pracownie artystyczne, pomieszczenia socjalne wraz zapleczem sanitarnym, zaplecze magazynowe oraz toalety - wylicza Jerzy Zuba z urzędu gminy w Zagórzu.

W zabytkowej części zaaranżowane zostanie m.in. mieszkanie zakonnika, na wzór XVIII-wiecznej celi. W nowej znajdzie się min. 10 stanowisk 3D. Będzie można wybrać się na wirtualny spacer po ruinach, zwiedzić podziemia klasztoru czy też obejrzeć najważniejsze epizody związane z historią obiektu, np. wielki pożar czy walki konfederatów.

Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Zakończą wiosną 2019 roku.


ZOBACZ TEŻ: Muzeum Zamek w Łańcucie po remoncie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24