MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus codziennie ma śledzić konta firm

Norbert Ziętal
123rf
Ministerstwo Finansów chce, aby duże i średnie firmy przekazywały służbom skarbowym wyciągi z kont bankowych. Codziennie!

Nowy obowiązek jest zapisany w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej. Miałby zacząć obowiązywać już od 1 września obecnego roku.

Jaki jest cel tych zmian? Uszczelnienie systemu podatkowego, a głównie chodzi o VAT.

- W celu ograniczenia oszustw i nadużyć występujących w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatków dochodowych proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników, dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Działania te miałyby charakter prewencyjny w zakresie ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym w szczególności oszustw karuzelowych - argumentuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu zmian.

Codzienne przesyłanie wyciągów, zdaniem resortu finansów, ma umożliwić szybką identyfikację transakcji podejrzanych oraz kosztów z obrotami na rachunku.

Firmy miałyby przekazywać dane automatycznie, w tzw. jednolitym pliku kontrolnym, poprzez banki, które prowadzą im rachunki. Nowy obowiązek ma dotyczyć firm, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników lub osiągają obrót przekraczający 2 miliony euro, czyli ponad 8 mln złotych. Według wyliczeń MF, takich firm w Polsce jest 80 tys.

Przedsiębiorcy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy o ministerialnym pomyśle, z niedowierzanem łapią się za głowy.

- Przecież to będzie totalna inwigilacja firm. Tak jakby każdy stał się potencjalnie podejrzany. Nie wykluczone jest również, że banki za nowy obowiązek będą chciały obciążyć firmy kosztami - twierdzi jeden z przemyskich przedsiębiorców.

Eksperci są sceptyczni. - Na ten moment administracja skarbowa posiada już wiele innych narzędzi do znalezienia nieprawidłowości. Są one zresztą dość efektywne, co wynika z informacji MF na temat wyłapanych nadużyć. Wgląd w konta może swobodnie, jak teraz, następować w wyniku wystąpienia do banku o takowe dane, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego. Ingerencja prewencyjna tak głęboka nie jest potrzebna - twierdzi Agnieszka Durlik, rzecznik Krajowej Izby Gospodarczej.

Michał Borowski, ekspert ds. podatków Business Centre Club, uważa, że od strony kosztowej nowe obowiązki nie będą pociągać znaczących wydatków, gdyż proces będzie można zautomatyzować. Jednak dodaje, że jest sceptyczny, czy nowe rozwiązanie pomoże w walce z wyłudzeniami. Według niego to powielanie przekazywania danych, które już są dostępne.

- Już dzisiaj wiele takich informacji jest dostępnych różnym służbom, np. Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowych. Nowe rozwiązanie zaleje tylko bazy danych MF mnóstwem informacji na temat wszelkich przelewów, nawet tych na 5 czy 10 złotych. Jak z takiego zalewu wydobyć istotne informacje? Tworzenie wciąż nowych obowiązków dla podatników sukcesu na pewno nie gwarantuje, ale znów odciąga biznes od tego, czym powinien się zajmować - mówi Borowski.


Zobacz też: Polska liczy na pieniądze z Chin. B. Szydło: Wierzę, że w Polsce pojawią się inwestorzy

Źródło:TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24