Europa planuje nowy „parasol nuklearny”. Z czego by się składał?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Francja ma nie tylko dobre siły specjalne, ma takie najgroźniejsze rakiety, odpalane z okrętów podwodnych.
Francja ma nie tylko dobre siły specjalne, ma takie najgroźniejsze rakiety, odpalane z okrętów podwodnych. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
W obliczu możliwości wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa, w Europie rodzą się inicjatywy obrony kontynentu przed groźbą ataku Putina. Jedną z koncepcji jest pomysł stworzenia europejskiego parasolu atomowego

Nasz kontynent może przygotowywać się do stworzenia ochrony nuklearnej ze strony Rosji, składającej się z 300 francuskich rakiet balistycznych. Prezydent Francji Macron zasugerował, że głowice wystrzeliwane z łodzi podwodnych zostaną rozsiane po całym kontynencie, aby wzmocnić zbiorową obronę.

Co zakłada oferta Francji?

Jego oferta nastąpiła po tym, jak niemiecki minister nalegał, aby Londyn i Paryż stworzyły „tarczę nuklearną”, aby odstraszyć Rosję.
Przywódcy europejscy boją się konsekwencji ewentualnej wygranej Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich. A zagrożenia nuklearne napływają z Rosji coraz częściej, w miarę jak wojna Putina na Ukrainie się przeciąga.

Macron zapowiada, że chce rozpocząć rozmowy na temat „obrony przeciwrakietowej, broni dalekiego zasięgu i broni nuklearnej” w całej Europie. Polityk, który głośno wypowiadał się na temat wzmocnienia obrony przed Putinem, powiedział, że potrzebujemy „wiarygodnej europejskiej obrony”. Jego zdaniem obecny sojusz NATO pod przewodnictwem USA nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Większy wkład Paryża

Francja, jego zdaniem, „jest gotowa wnieść większy wkład w obronę europejskiej ziemi” niezależnie od Ameryki, oferując magazyn 300 rakiet balistycznych i manewrujących.
Niemiecki minister Lindner nazwał to: „wezwaniem do dalszego przemyślenia tego elementu bezpieczeństwa europejskiego pod patronatem NATO”.

Wielka Brytania i Francja są głównymi europejskimi potęgami nuklearnymi i sprawują niezależną kontrolę nad swoimi znaczącymi arsenałami broni.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl