MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Etaty dla informatyków są, gorzej z chętnymi

Karolina Jamrog [email protected] 17 867-22-56
Etaty dla informatyków są, gorzej z chętnymiNa najwyższe pensje w branży informatycznej mogą liczyć programiści i systemowcy.
Etaty dla informatyków są, gorzej z chętnymiNa najwyższe pensje w branży informatycznej mogą liczyć programiści i systemowcy. Norbert Ziętal
Na Podkarpaciu dobry informatyk może liczyć na etat i pensję sięgającą nawet 5 tys. z na rękę. Szczególnie poszukiwani są programiści.

 

I chociaż propozycji pracy w regionie nie brakuje to pracodawcy skarżą się, że zgłasza się do nich za mało specjalistów.

Dorabiają
Szymon Pociask, student IV roku informatyki WSIiZ w Rzeszowie pracuje w zawodzie już dwa lata. Dodatkowo robi staż w jednej z podkarpackich firm. - Dorabiam sobie pracując na umowę zlecenie w katedrze informatyki WSIiZ w Kielnarowej. Pracuję tam w weekendy, a w tygodniu kończę staż, który dostałem dzięki biurze karier. Większość moich znajomych programistów i grafików też pracuje na etatach albo robi zlecenia - mówi student.

Programiści w regionie zarabiają od 2 do nawet 5 tys. złotych. - Wysokość wynagrodzenia zależy rzecz jasna od umiejętności pracownika. Na tę wyższą pensję mogą liczyć najlepsi, zwłaszcza programiści, systemowcy. Informatyków kształci się w naszym regionie wielu, ale takich specjalistów wciąż jest za mało. Konkurencja wśród pracodawców jest w związku z tym ogromna, niektóre firmy wręcz podkupują sobie ludzi - mówi Wojciech Materna, szef stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Stawiają na młodych
Klaster, który skupia prawie 50 firm z branży stawia na młodych. - Prawie w każdym z tych przedsiębiorstw pracują studenci. Warto zacząć od praktyk albo stażu. Jeśli ktoś jest dobry i chce się uczyć nie będzie miał problemu z tym, by dostać umowę - przekonuje Wojciech Materna.
Student, który dostanie się na płatny staż dostaje średnio od 1200 do 2 tys. złotych na rękę miesięcznie.

Ci, którzy się sprawdzą mogą liczyć na pracę. Tylko w rzeszowskiej siedzibie Asseco na absolwentów uczelni informatycznych stale czeka od 20 do 30 nowych miejsc pracy. - Absolwent może rozpocząć karierę jako programista, administrator, serwisant czy analityk - mówi Maciej Mierzejewski, dyrektor HR w Asseco Poland.

To zawód przyszłości
Artur Chmaj, ekonomista z Rzeszowa przyznaje, że ofert pracy dla informatyków będzie coraz więcej. - Zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie będzie rosnąć. Informatyka to dziedzina, która rozwija się bardzo szybko. Ogromny jest także postęp technologiczny – zwraca uwagę ekspert. I przyznaje, że dziś wybór informatycznych studiów jest trafną decyzją. - Ostatnio czytałem o pomyśle, by drony dostarczały nam do domów zakupy. Technologicznie jest to już możliwe. W najbliższych latach postęp będzie jeszcze większy. Stąd trzeba nam ekspertów z dziedziny informatycznej - dodaje ekonomista.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24