MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj wyniki egzaminów gimnazjalnych

Beata Terczyńska
Wybór szkoły średniej decyduje o przyszłej karierze młodego człowieka.
Wybór szkoły średniej decyduje o przyszłej karierze młodego człowieka. Fot. Krystyna Baranowska
Jak wypadli na egzaminach matematyczno-przyrodniczym, humanistycznym i językowym gimnazjaliści dowiedzą się 18 czerwca. Od tych wyników zależą ich szanse na dostanie się do dobrej szkoły.

O przyjęciu do wymarzonej klasy zdecydują oceny na świadectwie oraz punkty za egzaminy gimnazjalne. Pod uwagę brane są dwie części: humanistyczna oraz matematyczno - przyrodnicza. Wynik z egzaminu językowego będzie tylko wskazówką, do jakiej grupy językowej ucznia przydzielić.

Ogólniaki w modzie

Im więcej punktów, tym większy spokój o miejsce. Tradycyjnie, najbardziej oblegane są ogólniaki.

Rzeszów przygotował ok. 5 tys. miejsc w szkołach. Nabór do pierwszych klas liceów, techników i zawodówek był elektroniczny. Uczniowie mogli złożyć podania do trzech szkół. Zaznaczając w kolejności, na której najbardziej im zależy. Podliczyliśmy ich wybór z pierwszej preferencji.

Najbardziej oblegane jest II LO. Do klasy 1 b, czyli z rozszerzonym językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie w II LO chce się dostać aż 107 osób. Tymczasem miejsc jest 34. Do oddziału matematyczno - geograficznego podania złożyło 80 uczniów, a pomieści tylko 34. W szkole na 340 przygotowanych wolnych miejsc jest aż 673 kandydatów.

Oblegane są również IV i VI LO. Sporo kandydatów, jak co roku, mają również: I LO, III LO. Jakie jest obłożenie, można sprawdzić na stronie https://nabor.progman.pl/rzeszow/.

Z myślą o studiach

I LO w Krośnie, czyli "Kopernika", wybrało w pierwszej preferencji 381 osób. Tu także nabór był elektroniczny. Najbardziej oblegane klasy?
- Rokrocznie największym wzięciem cieszą się klasy promedyczne, przygotowujące do studiów medycznych - zauważa Edyta Zając z administracji szkoły. Obie, w tym jedna z rozszerzoną fizyką, mają po 64 kandydatów na 32 miejsca.

W "Koperniku" zaplanowano 8 pierwszych klas. Matematyczno - fizyczną wybrało 50 osób, historyczno - prawniczą 49, matematyczno - geograficzną 46, językowo - humanistyczną - 36.

Oblężenie ma także LO KEN w Stalowej Woli. Tu podania, także drogą elektroniczną, złożyło 370 osób.

- Każda klasa cieszy się popularnością - nie kryje Mariusz Potasz, dyr. LO. - Szczególnie biologiczno - chemiczne. Zaplanowaliśmy dwie, a mamy chętnych na trzy. Dużo kandydatów mają również klasy matematyczno - fizyczne, a także humanistyczne. W KEN tworzone są klasy 30 - osobowe.

2 lipca wszystko będzie jasne

W piątek gimnazjaliści poznają wyniki egzaminów. 25 czerwca szkoły będą przyjmowały kopie świadectw ukończenia gimnazjum i kopie zaświadczeń o wynikach egzaminów.

Natomiast, gdzie się młodzież dostała, dowie się 2 lipca, do godz. 12. Wtedy bowiem w szkołach ogłoszone będą pierwsze listy przyjętych.
Od tego duża do 6 lipca mają czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole. Zrobią to poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24