MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziewiąta edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów dobiegła końca

Konrad Karaś
Konrad Karaś
- Festiwal Dziedzictwa Kresów już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa podkarpackiego – ocenił Władysław Ortyl, marszałek województwa
- Festiwal Dziedzictwa Kresów już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa podkarpackiego – ocenił Władysław Ortyl, marszałek województwa Paweł Dubiel
W kilku miejscowościach Podkarpacia, głównie powiatu lubaczowskiego, ale też w Dubiecku, Krasiczynie, Przemyślu i Rzeszowie odbył się tegoroczny, dziewiąty już Festiwal Dziedzictwa Kresów. Jak co roku, blisko trzytygodniową imprezę zwieńczył finał na placu festiwalowym w Baszni Dolnej.

Tegoroczna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów miała bogaty program obejmujący zarówno koncerty, prelekcje, sesje popularno-naukowe, jak i warsztaty, pokazy multimedialne i wystawy. Wszystkie punkty programowe jednoczyła chęć przybliżenia Polakom kultury i tradycji charakterystycznych dla wschodnich ziem II Rzeczypospolitej.

– Staramy się propagować dziedzictwo kresów poprzez organizację różnych wydarzeń, programowych spotkań i propozycji, które są ciekawe z punktu widzenia gości festiwalowych i turystów. Stąd też ten szeroki wachlarz wydarzeń cieszył się bardzo dużą popularnością – mówił Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.

Festiwal z roku na rok się rozwija

Historia Festiwalu Dziedzictwa Kresów, wcześniej organizowanego pod nazwą Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, sięga 2009 roku. Od tamtego czasu, impreza o początkowo lokalnym wymiarze, urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie.

- Festiwal już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa podkarpackiego – podkreślał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Celem tego festiwalu, w sensie organizacyjnym, jest wyjście poza Lubaczów i Podkarpacie. Pokazujemy w nim nie tylko bogactwo tradycji, ale także spuściznę historyczną – dodał marszałek województwa podkarpackiego.

W tym roku w ramach festiwalu udało się doprowadzić do spotkania środowisk kresowych, które w swojej działalności odnoszą się do wielkiego dziedzictwa dawnych ziem RP. Poza tym nie zabrakło nowych inicjatyw odnoszących się bezpośrednio do ziem stanowiących dawną część II Rzeczpospolitej, jak chociażby „Kresy najbliższe”. Dzięki temu projektowi popularno-naukowemu udało się już odrestaurować dom Jana III Sobieskiego na rynku w Niemirowie oraz odbudować pomnik króla w Łazienkach Niemirowskich.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24