Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Krośnie. Przyjadą potomkowie rzeźnika Wolfa Mahlera

Ewa Gorczyca
Rodzina Mahlerów
Rodzina Mahlerów
Krośnieński Dzień Judaizmu zainauguruje pokaz filmu rodziny Mahlerów, najstarszego filmu prezentującego miasto i jego żydowską społeczność (z 1932 r.).

W Krośnie przed wojną mieszkało ponad 2700 Żydów (na 14,5 tys. mieszkańców). Najwięcej - na Rynku i przyległych ulicach. Byli właścicielami większości budynków na Starówce.

- Żaden krośnieński Żyd, który przeżył holocaust nie zamieszkał tu po wojnie - mówi Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarapckiego w Krośnie. - Możemy naszych sąsiadów jedynie wspominać, przyglądać się ich sylwetkom na wyblakłych zdjęciach, odtwarzać ich ścieżki po królewskim wolnym mieście, przyjrzeć się śladom, które tutaj zostawili, pamiątkom, które uchowały się w muzeum.

Podczas Dnia Judaizmu w Muzeum Podkarpackim obecni będą potomkowie Wolfa Mahlera (krośnieńskiego rzeźnika), wnukowie Szymona Mahlera (autora najstarszego filmu o Krośnie): Warren Blumenfeld, profesor Uniwersytetu Stanowego Iowa, Bernard Cohen, profesor Uniwersytetu w New Hampshire oraz Rabbi Gary Tishoff z Izraela.
Na wspomnieniowe spotkanie z kulturą żydowską Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 16 stycznia. Pokaz filmu w sali Pałacu Biskupiego rozpocznie się o godz. 17.

Zaprezentowane również zostaną archiwalne zdjęcia krośnieńskich Żydów. Część odnaleziono w zbiorach Muzeum, część należy do potomków rodziny Mahlerów, część z nich udostępniona została przez Grzegorza Bożka ze Stowarzyszenia Olszówka.

- Podczas naszego spotkania będzie miał miejsce również finisaż wystawy "Sąsiedzi. Rzecz o Mahlerach", traktującej o mniejszości żydowskiej przedwojennego Krosna - mówi Katarzyna Nowak.

Atrakcją wieczoru będzie koncert fenomenalnego zespołu klezmerskiego "Rzeszów Klezmer Band", który zaprezentuje materiał ze swojej drugiej płyty - "Kameleon".

- Zespół zadedykował ją Leonowi Blankowi, wielkiemu choreografowi muzyki klezmerskiej, z którym wielokrotnie współpracował - opowiada Katarzyna Nowak. - Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności. Inspirację czerpią z różnych źródeł - ich muzyka przechodzi od rzewnych pieśni religijnych, przez świecką muzykę Żydów aszkenazyjskich, po współczesne jazzowe aranże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24