Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Duduś" i Małek honorowymi obywatelami Jasła

Marek Dybaś
W ubiegłym roku Jerzy "Duduś” Matuszkiewicz spotkał się z burmistrzem Jasła Andrzejem Czerneckim.
W ubiegłym roku Jerzy "Duduś” Matuszkiewicz spotkał się z burmistrzem Jasła Andrzejem Czerneckim. UM Jasło
Rada Miejska Jasła przyznała tytuły Honorowych Obywateli Miasta Jasła - Jerzemu "Dudusiowi" Matuszkiewiczowi i Janowi Małkowi.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, urodzony w Jaśle w 1928 r., jest pionierem powojennego ruchu jazzowego w Polsce, autorem muzyki do około 200 filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, filmów krótkometrażowych i animowanych (m.in. do "Czterdziestolatka" i "Janosika").

Po wojnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie zaczął grać na klarnecie, a następnie na saksofonie. W 1947 roku zaczął współpracować z big bandem Kazimierza Turowicza. Rok później założył "Jazz Club" przy krakowskim oddziale YMCA, a po rozwiązaniu organizacji wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia filmowe.

W 1954 roku odegrał ważną rolę przy organizacji "Zaduszek jazzowych" w Krakowie, których animatorem był Leopold Tyrmand. Był także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później "Melomani".

Matuszkiewicz jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree. Był m.in. jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 roku został odznaczony przez krakowski "Jazz Club" medalem Złoty Helikon oraz przez Karkowską "Piwnicę pod baranami" statuetką Baranka Jazzowego, a w 2008 r. otrzymał Złotego Fryderyka.
W 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony przez prezydenta PR Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Małek (1927-2011) był przez wiele lat niezwykle zaangażowanym działaczem społecznym. Przez trzy kadencje (1990-1994, 1994-1998, 1998-2002) był radnym Rady Miejskiej Jasła, a w latach 1992-2003 - przewodniczącym Zarządu Osiedla Hankówka, pracował w OSP, zainicjował m.in. budowę stadionu sportowego z zapleczem w Hankówce.

Swoje życie zawodowe związał z mechanizacją rolnictwa. Przepracował w branży 47 lat, a będąc już na emeryturze dokumentował historię Hankówki: wykonywał szkice i rysunki miejsc oraz wydarzeń, opisywał życie codzienne, zwyczaje i obrzędy mieszkańców, chcąc utrwalić je dla przyszłych pokoleń. Jest współautorem książki "Hankówka" o charakterze monograficznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24