Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewno z Podkarpacia jest sprzedawane do Chin? Leśnicy dementują i podają liczby

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum RDLP Krosno
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie reaguje na medialne doniesienia o masowym eksporcie polskiego drewna do Chin. Leśnicy tłumaczą, że zaledwie 3 proc. drewna z podkarpackich lasów w ub. roku trafiło za granicę. Większość kupują odbiorcy w regionie.

- Nie sprzedajemy drewna do Chin, wbrew temu, co sugerują informacje pojawiające się w mediach - podkreśla Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W 2021 roku minionym nadleśnictwa z RDLP w Krośnie sprzedały 2,03 mln metrów sześciennych drewna. 90 proc. (1,83 mln) kupili odbiorcy hurtowi, głównie w regionie, reszta to sprzedaż detaliczna.

- Zaledwie 62 tys. metrów. sześciennych (3 proc.) pośrednio lub bezpośrednio trafiło do podmiotów zagranicznych z terenu Unii Europejskiej - mówi Edward Marszałek.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie planują pozyskać 2,1 mln. metrów sześciennych drewna – to nieco więcej (o ok. 2 proc.) niż planowano rok wcześniej.

- W ubiegłym roku, głównie w związku z zachwianiem rynkowym spowodowanym pandemią, pozyskanie spadło o 46 tysięcy metrów sześciennych w stosunku do planu - tłumaczy Edward Marszałek.

Zdecydowaną większość surowca, ponad 1,8 mln metrów sześciennych, leśnicy wystawią w przetargach dla firm. Dla indywidualnych odbiorców przeznacza się ok. 200 tys. metrów sześciennych. Niewielka ilość najwartościowszych kłód (m.in. jawory czy dęby) będzie sprzedawana na organizowanej raz w roku, w lutym, specjalnej aukcji tzw. sumbisji. W tym roku zaplanowano sprzedaż 1,1 tys. metrów sześciennych cennego drewna. 90 tys. metrów sześciennych pozostanie jako pula techniczna do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

- Lasy Państwowe nie planują zwiększenia pozyskania, mimo utrzymującego się wzrostu popytu i cen na drewno. Zarówno rodzaje zabiegów hodowlanych, jak też rozmiar cięć są zapisane w planach urządzania lasu. Pozyskanie drewna jest ściśle limitowane wielkością zasobów - mówi rzecznik RDLP w Krośnie.

Obecnie zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się na ponad 124 mln metrów sześciennych. To o 28 mln więcej niż 20 lat temu. W drugiej połowie lat 70. szacowano je na niecałe 77 mln. Średni roczny przyrost w drzewostanach regionu wynosi ponad 7,1 metrów sześciennych na hektar.

- Zasobność naszych lasów osiągnęła 309 metrów sześciennych na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce. Średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 75 lat; jest o 12 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce - wylicza Edward Marszałek.

Blisko jedną trzecią podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Trwa przebudowa ich składu gatunkowego. W miejsce sosen, świerków czy olch pojawiają się gatunki właściwe tej części Polski czyli jodły, buki i jawory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24