Dębica ma mistrzów Europy w bilardzie

Monika Ząbek dopisała kolejny rozdział do historii polskiego bilarda.
Monika Ząbek dopisała kolejny rozdział do historii polskiego bilarda. bilard-sport.pl
W rewelacyjnych humorach wrócili z niemieckiego Bad Wildungen bilardziści Pino Ventor Dębica Monika Ząbek i Marek Kudlik. Oboje zdobyli złote medale Mistrzostw Europy Juniorów.

Zdecydowanie większe wrażenie robi wyczyn Moniki, która wygrała w odmianie 9-bil. Zawodniczka Pino Ventor jest pierwszą w historii Polką, która zdobyła złoto w europejskim czempionacie. W finale dębiczanka nie pozostawiła żadnych wątpliwości, kto jest lepszy, ogrywając 6:0 Belgijkę Kamilę Khodjaevą.

Kudlik złoty medal wywalczył w kategorii junior młodszy w odmianie 8-bil. Finał był wewnętrzną sprawą Polaków - naprzeciw naszego gracza stanął Wojciech Szewczyk (Konsalet Warszawa). 6:4 wygrał zawodnik Pino Ventor, który zdobył także brązowy krążek w turnieju drużynowym (Polacy w półfinale przegrali z Niemcami).

- Marek to bilardzista, który już wcześniej zdobywał medale na takich turniejach,
więc jego sukces cieszy, ale po cichu na niego liczyłem - mówi Piotr Kędzior, szef klubu. - Monika z kolei bardzo mile zaskoczyła, bo do faworytek nie należała. Przecież dotąd ani w seniorkach, ani w juniorkach Polka nie miała mistrzostwa. Monika jest tą pierwszą. Wynik nie wziął się jednak znikąd. Każdy na niego musi solidnie popracować i tak też robili nasi bilardziści.

Polacy w Niemczech zdobyli w sumie 9 medali (2 - 2 - 5), zajmując 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wygrali Rosjanie (10, w tym 4 złote). Przed Niemcami (8, w tym 3 złote).