MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąb, buk, jawor, a może egzotyk

Józef Lonczak
Układanie parkietu jest przyjemnością, jeśli wcześniej zostało właściwie przygotowane podłoże - mówi Piotr Zembroń.
Układanie parkietu jest przyjemnością, jeśli wcześniej zostało właściwie przygotowane podłoże - mówi Piotr Zembroń. WOJCIECH ZATWARNICKI
Wymagania wobec posadzek są największe. Podłoga powinna być estetyczna, miła w dotyku, zdobić wnętrze, no i ma być jeszcze nie do zdarcia. To rzeczywiście jeden z najważniejszych elementów konstrukcji i jednocześnie wykończenia każdego mieszkania.
Cyklinowanie podłoża przed ułożeniem parkietu? - Jest potrzebne, jeśli układamy parkiet na płytach drewnopochodnych OSB. Przecyklinowane płyty trzeba
Cyklinowanie podłoża przed ułożeniem parkietu? - Jest potrzebne, jeśli układamy parkiet na płytach drewnopochodnych OSB. Przecyklinowane płyty trzeba jeszcze zagruntować i wtedy dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać parkiet - wyjaśnia Wojciech Dziura z Eko-Parkietu.
WOJCIECH ZATWARNICKI

Cyklinowanie podłoża przed ułożeniem parkietu? - Jest potrzebne, jeśli układamy parkiet na płytach drewnopochodnych OSB. Przecyklinowane płyty trzeba jeszcze zagruntować i wtedy dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać parkiet - wyjaśnia Wojciech Dziura z Eko-Parkietu.
(fot. WOJCIECH ZATWARNICKI)Co ciekawe, drewniane podłogi niezależnie czy wykończone deskami czy parkietem praktycznie nie są reklamowane. A jednak są najbardziej polecane przez fachowców i równie chętnie wybierane przez budujących czy remontujących mieszkania.
- To dlatego, że do tej pory nikt nic lepszego nie wymyślił i raczej nie wymyśli. Tylko, w przypadku pomieszczeń, gdzie panuje nadmierna wilgotność, albo liczy się szybki czas ułożenia czy niemożność podniesienia poziomu posadzki, to z tradycyjnymi podłogami wygrywają płytki ceramiczne, panele, czy wykładziny - mówi Zbigniew Madera, szef Usługowo- Produkcyjnego Zakładu Stolarskiego w Wólce Hyżneńskiej k.Rzeszowa.

Do każdego wnętrza

- Pomimo wielkiego postępu techniki tradycyjne parkiety nadal są najlepszym i najbardziej popularnym materiałem podłogowym. Parkiet klasyczny od stuleci uważany jest za estetyczny i praktyczny. Stonowany wygląd drewna pasuje do każdego wnętrza, a w odróżnieniu od paneli zniszczoną nawierzchnię podłogi możemy wielokrotnie odnawiać - przekonuje Jan Maternowski, właściciel firmy "Parkiety - Maternowski" w Dąbrówkach k. Łańcuta.

Prosta jak dechy

Podłogi z desek są w każdym wiejskim domu, a ostatnio coraz częściej "wkraczają" do miasta. Z tym, że obecne deski na podłogi są inne od tradycyjnych. Mają najczęściej grubość 21-30 mm, szer. 8-18 cm i są wyprofilowane. Układa się wprawdzie na legarach, ale łączy podobnie jak parkiet, czyli na pióro - wpust i przybija do legarów. Popularne są zarówno deski z drzew iglastych sosna, jodła, świerk, modrzew i liściastych: brzoza, czereśnia, klon, dąb, jesion i innych.
Po ułożeniu i lakierowaniu (lub coraz popularniejszemu olejowniu) deski są znakomitym wykończeniem wnętrza.

Tradycyjne parkiety

Parkiety to wyższa szkoła jazdy. O ile podłogę z desek można próbować układać samemu (mając pojecie o tej robocie i odpowiednie narzędzia), to układanie parkietu najlepiej zlecić fachowcowi.

Krajowe czy egzotyczne

Posadzki
- z drewna: parkiety, deszczułki, deski jednorodne i warstwowo klejone, wykładziny z korka i kauczuku naturalnego, panele podłogowe itp.
- z tworzyw sztucznych: posadzki i wykładziny z PCW, wykładziny dywanowe, gumowe, z kauczuku syntetycznego, a także bezspoinowe z kompozycji żywiczno-mineralnych, poliuretanowych itp.
- z materiałów mineralnych: posadzki z płytek kamionkowych (terakotowych), posadzki z płytek i cegieł klinkierowych, posadzki kamienne i lastrykowe.

Dąb zdaniem parkieciarzy należy do najbardziej wartościowych rodzajów drewna. Jest ono jasne, o równomiernej strukturze, twarde i odporne na ścieranie.
Jesion nieco rzadszy, znany jest z dużej wytrzymałości. Drewno ma mniej lub bardziej żywą strukturę. Podobnie jak dąb jesion zalicza się do tradycyjnego drewna parkietowego.
Buk obok dębu najczęściej używanym drewnem liściastym na podłogi parkietowe. Drewno to ma wystarczającą twardość, ale w opinie parkieciarzy buk jest mniej stabilny od dębu i "bardziej pracuje". Ponadto można kupić też klepkę z brzozy, czereśni, czy jawora.
Oglądanie i wybór odpowiedniego drewna jest fascynujący. Tym bardziej, że coraz częściej można u nas kupić parkiet drzew egzotycznych, które nie jest wiele droższe od polskiego (bywa nawet tańsze).
Ceny standardowej klepki w zależności od rodzaju drewna i gatunku (i czasem upustu) wynoszą od 32 do ponad 100 zł za m kw.

Szukanie parkieciarza

Skąd wziąć fachowca. Można skorzystać z podpowiedzi sprzedawcy lub wytwórcy parkietu. Zwłaszcza temu ostatniemu zależy, by obrobione przez nie go klepki układał doświadczony spec. Dobrze zaangażować tego, którego efekty dotychczasowej pracy nam się spodobały.
- Jeśli jednak parkieciarz przystępuje "z marszu" bez badania podłoża do układania parkietu, to lepiej zrezygnować z jego usług, bo to uchroni nas przed większymi kłopotami - podpowiadaja zgodnie wytwórcy i doradcy budowlani.

Badanie podłoża

Podłogi są długowieczne - drewniane podłogi prawidłowo zabezpieczone i konserwowane oraz właściwie użytkowane będą nam służyć co najmniej wynosi 50 lat. W zabytkowych, dobrze utrzymanych i nadal użytkowanych budynkach podłogi z drewna mają nawet kilkaset lat.

- Nie przystępuję do pracy, jeśli nie zbadam wcześniej podłoża. Sprawdzam czy wylewka jest równa i odpowiednio twarda. Równie ważnym, jest dokładne zbadanie stanu wilgotności i temperatury podkładu, powietrza w pomieszczeniu i oczywiście samego parkietu - wylicza prace poprzedzające układanie parkietu Janusz Mynart, właściciel firmy EKO-PARKIET z Rzeszowa.
Właśnie ta firma jako jedna z nielicznych w naszym regionie stosuje najdokładniejszą tzw, metodę CM do badania wilgotności podłoża.
Suche, mocne i równe
- Wylewka nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt słaba czy nierówna. W przypadku uchybień z układaniem parkietu trzeba się wstrzymać. Podłoże trzeba dosuszyć, wyrównać i ewentualnie wzmocnić podłoże, bo obecnie są do tego odpowiednie materiały - dodaje Janusz Mynart.

Chemia

Podłoże pod parkiet czy to betonowe czy np. z płyt OSB jest gruntowane. Dobrze aby ewentualne wzmocnienie i wyrównanie podłoża, a zwłaszcza gruntowanie i klejenie parkietu było wykonywane przy użyciu materiałów tej samej firmy. Poszukiwanie najtańszych materiałów w hipermarketach to zbyt duże ryzyko dla jego trwałości.
Ta sama zasada dotyczy klejów, szpachli i lakierów, których wybór na rynku jest spory. Zarówno parkieciarze jak i inwestorzy coraz częściej wybierają lakiery ekologiczne, które nie wydzielaja szkodliwych oparów. Są wprawdzie droższe, ale za to równie twarde jak tradycyjne.

Zdaniem eksperta

Janusz Mynart, właściciel firmy EKO-PARKIET z Rzeszowa:

- Drewno pod wpływem warunków zewnętrznych "pracuje". Dlatego właściwe ułożenie parkietu jest sztuką. Jeśli parkiet ma służyć długie lata, to najpierw należy zbadać podłoże, na którym zostanie położony. Jeśli wyniki tych badań będą odpowiadać normom, to dopiero wówczas można przystąpić do pracy. W przeciwnym wypadku mogą być problemy…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24