Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Krośnie powstanie Szklany Zakątek?

Ewa Gorczyca
Patrycja Dubiel, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, z pochodzenia krośnianka, jest projektantką "Szklanego Zakątka”.
Patrycja Dubiel, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, z pochodzenia krośnianka, jest projektantką "Szklanego Zakątka”. Tomasz Jefimow
Szklany Zakątek w Krośnie ma być miejscem nawiązującym do historii i bogatej tradycji hutniczego zagłębia.

Jak podkreślają inicjatorzy - ma być to nowoczesny "pomnik hutników szkła". Na razie jest pomysł i wstępnie oszacowany koszt - 200 tys. zł. Jest akceptacja prezydenta, starosty i znanych osobistości z życia publicznego, które zgodziły się zasiąść w komitecie honorowym.

Jest też oficjalnie zawiązany Społeczny Komitet Budowy. Tworzą go szefowie Unii Przedsiębiorczych - Paweł Bachota i Zygmunt Rysz, Radosław Owoc - współwłaściciel Villa Glass Studio oraz Patrycja Dubiel, artystka specjalizująca się w szkle.

Ze szkła fusingowego

"Szklany zakątek" nie będzie klasycznym pomnikiem: wzniesionym na postumencie, pod którym okazjonalnie składane są wieńce i bukiety. Projektuje go pochodząca z Krosna Patrycja Dubiel, artystka specjalizująca się w formach szklanych. Będzie nawiązywać do sylwetek hutników stojących niegdyś obok Huty nr 1 przy ulicy Grodzkiej. Wykonanie oparte będzie jednak na zupełnie innej technologii - szkła fusingowego, w którym specjalizuje się krośnieńska huta Villa Glass Studio, wytypowana na głównego wykonawcę inwestycji.

Sylwetki hutników mają mieć wielkość odpowiadającą naturalnym gabarytom człowieka. Będzie można rozwijać instalację, dodając kolejne jej elementy: nowe postaci, ławeczki, latarnie. Wszystko ze szkła.

Turysta zrobi zdjęcie

Na Facebooku został uruchomiony społeczny komitet popierających ideę Szklanego Zakątka.

- Każdy, kto ma ochotę, może przystąpić do projektu i uczestniczyć w dyskusji, na temat chociażby miejsca, w którym miałby powstać pomnik ze szkła - zachęca Łukasz Zajdel, jeden z propagatorów przedsięwzięcia. - Zależy nam tym, aby każdy mógł się wypowiedzieć na temat tej inicjatywy.

Pomysłodawcy mają kilka propozycji co do lokalizacji: plac franciszkański, skwer na rondzie przy ul. Wojska Polskiego, rejon ul. Tkackiej Grodzkiej, Podwale, Legionów.

- Musi być to obiekt przyjazny dla turystów - podkreślają. - Miejsce gdzie będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Cała instalacja ma być tak skonstruowana, aby można było np. wcielić się w rolę pomocnika hutnika. Zdjęcie takie będzie potem reklamować szkło z naszego regionu oraz samo miasto - mówią.

Potrzebne społeczne poparcie

Wiadomo jednak, ze decydujący głos w tej sprawie będą mieć władze miasta, bo to one ostatecznie muszą wyrazić zgodę na postawienie "Szklanego Zakątka".

- Ale będzie dużo prościej przekonać włodarzy, gdy będzie poparcie społeczne - mówią członkowie komitetu. Prezydentowi Przytockiemu sam pomysł się podoba. - Ale trzeba popracować na konkretnym projektem - komentuje.

Inicjatorom zależy na pozyskiwaniu pieniędzy z różnych stron: z funduszy własnych Stowarzyszenia, od sponsorów, z dotacji i dobrowolnych wpłat. Chcą wrócić do pomysłu skarbonki, która niegdyś stała na krośnieńskim rynku i zbierano do niej datki na fundusz remontu zabytków. Teraz każdy mógłby się dołożyć do budowy "Pomnika Hutników". Na koniec czerwca planują też organizację imprezy promującą szkło, pod hasłem "szklany weekend".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24