Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego teraz oczekują od podwładnych pracodawcy? Tego, czego uczelnie nie uczą

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Umiejętności „miękkie” pracownika pracodawcy cenią wyżej niż jego wykształcenie uniwersyteckie czy politechniczne – tak wynika z badań naukowców Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz ich partnerów z kilku europejskich krajów.

Raport twórców projektu Enhance Soft Skills to Nurture Competitiveness and Employability, w którym rzeszowska uczelnia uczestniczyła, dowodzi, że oczekiwania pracodawców na globalnym rynku pracy przesuwają się z „technicznych” umiejętności pracobiorców na ich kompetencje „miękkie”. Menadżerowie firm i przedstawiciele działów HR zwracają uwagę, że aplikującym u nich kandydatom do zatrudniania brakuje takich atutów, jak elastyczność poznawcza, umiejętność rozwiązywanie problemów złożonych, koordynacja i współpraca w zespole, kreatywność, zdolność do krytycznego myślenia, inteligencja emocjonalna oraz umiejętność oceny i gotowość do podejmowania decyzji. Czyli tego, czego nie obejmują programy nauczania szkół wyższych.

Wobec czego ESSeNCE postanowił stworzyć system szkoleń, który absolwentom uczelni i studentom pozwoliłby zwiększyć szanse na zatrudnienie poprzez rozwój takich umiejętności „miękkich”. Poza pracownikami Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ w jego tworzeniu uczestniczyli partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Belgii, Bułgarii oraz Łotwy. W ten sposób powstał zestaw siedmiu kursów poświęconych kompetencjom niezbędnym na współczesnym rynku pracy. Przygotowane materiały obejmują nie tylko teorię, ale są też wzbogacone o przykłady, dobre praktyki, studia przypadku oraz grę decyzyjną. I powinien być skuteczny w praktyce, bo pozwala wypracować w sobie

- Zestaw umiejętności, składający się na opracowany materiał jest dostosowany do aktualnej sytuacji na rynku pracy, gdyż opiera się na przeprowadzonych w pierwszym etapie projektu badaniach wśród pracodawców i przedstawicieli działów HR – zapewnia dr hab. Tomasz Skica, prof. WSIiZ, koordynator projektu.

Materiały szkoleniowe zostały opracowane w języku angielskim i przetłumaczone na wszystkie języki reprezentowane przez partnerów projektu. Obecna forma kursu jest testowa, zostanie poddana ocenie użytkowników po to, by jego treść i formę uczynić jak najbardziej efektywną. Korzystanie z kursów szkoleniowych jest nieodpłatne.

Najwięcej na zmianach podatkowych mają zyskać osoby zarabiające powyżej 12 500 złotych. Zmiany w Polskim Ładzie mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.Przejdź dalej i sprawdź --->

Wyższe wynagrodzenia już od 1 lipca. Tyle dostaniesz "na ręk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24