MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz młodsi mężczyźni i coraz więcej kobiet wstępuje na Podkarpaciu do terytorialsów

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
13 procent żołnierzy podkarpackiej brygady OT to kobiety.
13 procent żołnierzy podkarpackiej brygady OT to kobiety. WOT
Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 30 tysięcy żołnierzy. Z tego ponad 3 600 żołnierzy służy w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W najbliższą sobotę na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy odbędzie się kolejne powołanie do pododdziałów podkarpackiej brygady.

Rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak zapowiada, że na koniec tego roku WOT osiągnie liczbę 32 tys. żołnierzy.

- Cieszy nas fakt dużego zainteresowania służbą młodych osób, warto przy tym zauważyć, że 8 proc. naszych żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19 proc. to studenci. Co trzeci nasz żołnierz ma wyższe wykształcenie. Kobiety stanowią już blisko 19 proc. żołnierzy naszej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych – informuje płk. Pietrzak.

Ponad 3 600 żołnierzy liczą podkarpackie struktury WOT, w których służy prawie 13 proc. kobiet.

- W najbliższą sobotę na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy odbędzie się kolejne powołanie do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 4 września ochotnicy przekroczą historyczną bramę koszar, na których terenie w czasach II Rzeczypospolitej stacjonował 20. Pułk Ułanów i 5. Pułk Strzelców Konnych. Po odbyciu 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku, jak również nowo tworzony w Przemyślu – mówi kpt Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Rzeszowie.

Szkolenie nowych żołnierzy 33. Batalionu w Dębicy prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Podczas szkolenia taktycznego żołnierze odbędą ćwiczenia, jak przetrwać w czasie działań wojennych. Dla rekrutów priorytetem będzie szkolenie strzeleckie, w tym teoria strzału i nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatnim dniu kandydaci pełniący terytorialną służbę wojskową odbędą egzamin końcowy, tzw. pętlę taktyczną. Podczas tego sprawdzianu każdy żołnierz wykona wiele zadań ogniowych i taktycznych.

We wrześniu w Bieszczadach zintegrowane 14-dniowe szkolenie mają odbyć żołnierze 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Wszystkie pozostałe bataliony ćwiczyły w okresie wakacji.

36 Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu ma powstać do końca br. Po skompletowaniu batalionu 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej będzie liczyć ponad 4 tys. żołnierzy. Nabór do przemyskiego Batalionu Lekkiej Piechoty prowadzi WKU w Jarosławiu.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło również nowy serwis internetowy dotyczący rekrutacji. Pod adresem: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów, może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego powiatu lub miasta.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24