MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zyskasz, gdy podwyższysz swe umiejętności zawodowe

[email protected] 017 867-22-58 Fot. Krzysztif Łokaj
Szef powinien ułatwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Szef powinien ułatwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Kiedy zaplanowałeś rozpoczęcie studiów, postaraj się o skierowanie z zakładu pracy. Jeśli przekonasz pracodawcę, wtedy zyskasz pewne uprawnienia.

Powinien pomóc

Dawid Baran, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie stwierdza, że generalnie pracodawca ma obowiązek umożliwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji związanych z jego pracą zawodową. Jeśli nauka koliduje z obowiązkami zawodowymi podwładnego, powinien tak ustalić grafik zajęć w firmie, aby pracownik mógł bez przeszkód kontynuować zdobywanie wiedzy. Jeśli firma kieruje pracownika na studia i za nie płaci, zaciąga on w stosunku do pracodawcy pewne zobowiązania.

Bez skierowania

Kiedy podejmiesz decyzję o studiowaniu bez skierowania z zakładu pracy wtedy nie będą cię krępowały wymienione wyżej ograniczenia. Jednak w takiej sytuacji nie będziesz miał prawa do urlopu szkoleniowego oraz z zwolnienia z pracy na dzień, w którym odbywają się zajęcia.

Możesz tylko poprosić szefa o urlop bezpłatny na ten czas, ale zgoda zależy tylko i wyłącznie jego dobrej woli. Decyzji negatywnej w tej sprawie nie możesz zaskarżyć do sądu pracy.

Co zyskujesz

Gdy firma kieruje cię na studia zyskujesz szereg korzyści jak zwrot kosztów podróży, czy wyżywienia. Jednak z firmy nie możesz zwolnić się sam przez kilka lat. W niektórych sytuacjach pracodawca może zażądać zwrotu kosztów kształcenia.

Kiedy uzyskasz skierowanie z firmy na studia, do twych uprawnień będzie należeć: prawo do urlopu szkoleniowego – 28 dni w ciągu roku akademickiego i zwolnienie z pracy na czas kiedy odbywają się zajęcia.

- Urlop i wolny dzień są płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

- Pracodawca może pokryć w całości lub części koszty związane z twoją nauką. Jednak nie jest do tego zobowiązany. Szef może zapłacić twoje czesne, zwrócić ci koszty podróży, wyżywienia, niezbędnych pomocy naukowych.

- Pamiętaj, że w zamian pracodawca może przedstawić do podpisania umowę zobowiązującą cię do przepracowania w firmie pewnego okresu po ukończeniu nauki. Może on wynosić maksymalnie 3 lata.

 

Pamiętaj, że…

1. Jeśli pracując sam podejmujesz decyzję o kształceniu nie będą cię ograniczały żadne zobowiązania wobec firmy.

2. Gdy firma kieruje cię na studia zyskujesz szereg korzyści jak zwrot kosztów podróży, czy wyżywienia. Jednak z firmy nie możesz zwolnić się sam przez kilka lat. W niektórych sytuacjach pracodawca może zażądać zwrotu kosztów kształcenia.

3. Kiedy szef kieruje cię na szkolenie lepiej nie migaj się i weź w nim udział.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24