MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło ładnie zamknięte

Józef Lonczak
"Oddychanie” elewacji jest tak ważne, bo zapewnia lepszy mikroklimat i powoduje, że z wnętrza budynku na zewnątrz wydostaje się nadmiar pary wodnej, a ponadto w ścianie nie rozwijają się bakterie beztlenowe, które są podejrzewane o "piaskowanie”, czyli uszkadzanie tynku akrylowego - wyjaśnia Jan Banaś.
"Oddychanie” elewacji jest tak ważne, bo zapewnia lepszy mikroklimat i powoduje, że z wnętrza budynku na zewnątrz wydostaje się nadmiar pary wodnej, a ponadto w ścianie nie rozwijają się bakterie beztlenowe, które są podejrzewane o "piaskowanie”, czyli uszkadzanie tynku akrylowego - wyjaśnia Jan Banaś. ARCHIWUM
Koniec lata to ostatni moment, by docieplić dom. To teraz temat modny, bo obiecuje nam sporo korzyści. Dzięki niemu osiągniemy oszczędności płacąc rachunki za ogrzewanie. Jednak zalet takiej decyzji może być więcej. Od właściwego docieplenia należy oczekiwać we wnętrzu zdrowego i przyjemnego mikroklimatu, a na zewnątrz trwałej i eleganckiej elewacji.

Nasza rada: Llepiej poszukać sprawdzonej firmy, która dociepli nam domek "na gotowo" w jednolitym sprawdzonym systemie i co najważniejsze z gwarancją wykonania. To firma zajmie się też transportem materiałów i zabezpieczy odpowiednie rusztowanie.

Zyski z ocieplenia ścian wydają się oczywiste. Aby jednak uzyskać znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i cieszyć się takimi efektami przez wiele lat, należy teraz podjąć kilka ważkich decyzji. Wybrać materiał do ocieplenia ścian, dobrać odpowiednią grubość ocieplenia, dokonać wyboru dostawcy systemu wraz z rodzajem elewacji, no i wybrać wykonawcę.

Aby ciepło nie uciekało

Właściwa izolacyjność termiczna to podstawowy parametr decydujący o grubości ocieplenia, bo sprawia, że ściana staje się ciepła i energooszczędna (płacimy niższe rachunki za ogrzewanie).
- Najpopularniejsze są teraz ściany dwuwarstwowe. Konstrukcja z cegły lub pustaka; ceramicznego, silikatowego lub z betonu komórkowego o grubości 25 - 30 cm i warstwa izolacyjna o grubości 10-15 cm - mówi Julian Krupa, dyr. Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Styropian czy wełna

[obrazek3] Wełna mineralna jest droższa, ale ma więcej zalet. (fot. ROCKWOOL)- Obydwa materiały mają swoich zwolenników i przeciwników. Styropian jest popularniejszy i tańszy, choć jego cena zależy od cen ropy naftowej. Wełna mineralna jest droższa, ale ma więcej zalet - wyjaśnia krótko Jan Banaś, współwłaściciel Przedsiębiorstwa-Produkcyjnio-Usługowego BISBUD w Rzeszowie.

Wybierz system

Wybór rodzaju materiału izolacyjnego to jedna kwestia. Trzeba jeszcze zdecydować, od jakiego producenta. To szczególnie ważne w przypadku styropianu. Produkuje go chyba kilkadziesiąt firm, ale jak mówią fachowcy - naprawdę dobry wytwarzany jest w kilku fabrykach. Dlatego żądaj od sprzedawcy atestu i ostrożnie podchodź to podejrzanie tanich materiałów.
Jednak izolację trzeba jeszcze przykleić, dodatkowo przyczepić kołkami mocującymi i zabezpieczyć odpowiednia siatką zatopioną w kleju oraz tynkiem. Jak wybierać te materiały?
Budowlańcy zdecydowanie odradzają kupowanie najtańszych materiałów od przypadkowych wytwórców, bo potem z tego powodu inwestor może mieć same kłopoty.
- Dlatego polecam wybór jednolitego systemy dociepleń. Może to być np. system Lobatherm, Atlas lub jeszcze inny. Tylko sprawdzony system gwarantuje, że docieplenię będzie nam dobrze i długo służyć - radzi Artur Maciołek dyr. handlowy BISBUD-u.
Warto też zapytać o wady i zalety poszczególnych systemów. - System Lobatherm nie wymaga "gruntowania". Wykonasz mniej pracy, a szybciej zrobisz. Poniesiesz w sumie niższe nakłady, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na kolejne remonty lub poszerzysz zakres modernizacji - kalkuluje J. Banaś

Tynk, ale jaki

Wybraliśmy już system, zatem pozostaje określić rodzaj tynku cienkowarstwowego. Te z grubsza dzielą się na: mineralne, akrylowe, silikatowe lub silikonowe. Który z nich jest najlepszy?
- Zacznijmy od najtańszego, czyli mineralnego. Jego zaletą jest to, że pozwala "oddychać" ścianie. Wadą, że szybciej się brudzi, zmienia kolor, co sprawia, że po kilku latach trzeba pomalować go dobrą farbą elewacyjną. Jeśli policzymy cenę tynku, farby i robocizny, to wyjdzie nam cena najlepszych tynków cienkowarstwowych, czyli tynku silikatowego lub siloksanowego - wyjaśnia Jan Banaś z BISBUD-u.

Ściana powinna oddychać

Wprawdzie cena tych tynków jest wysoka, ale w opinii fachowców mają one najwięcej zalet, zwłaszcza siloksanowy. Ten ostatni m.in. pozwala "oddychać" ścianie, trzyma kolor, jest antystatyczny czyli nie przyciąga brudu. Dla porównania popularny np. tynk akrylowy, choć długo "trzyma kolor" i jest zmywalny (można go spłukiwać wodą) nie jest polecany na izolacje wykonane wełną mineralną. Bo nie pozwala "oddychać" ścianie.
Dlaczego tzw. oddychanie jest tak ważne? - Bo zapewnia lepszy mikroklimat. "Oddychanie" elewacji powoduje, że z wnętrza budynku na zewnątrz wydostaje się nadmiar pary wodnej, a ponadto w ścianie nie rozwijają się bakterie beztlenowe, które są podejrzewane o "piaskowanie", czyli uszkadzanie tynku akrylowego - wyjaśnia Jan Banaś.

Styropian

Zalety: niższa cena, łatwość obróbki i składowania, nienasiąkliwość.
Wady: słabsza izolacyjność akustyczna i paroprzepuszczalność, oraz niska odporność na wysoka temperaturę.

Wełna mineralna

Zalety: wysoka izolacyjność akustyczna i paroprzepuszczalność (ściany "oddychają"), wysokie bezpieczeństwo pożarowe (temperatura topnienia ponad 1000 st. C, dlatego jest wykorzystywana w budownictwie jako zabezpieczenie przeciwpożarowe.
Wady: wyższa cena, trudniejsza obróbka i wymaga staranniejszego składowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24