Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zdawać na prawo jazdy? Lepiej się pospiesz

Bartosz Gubernat
Archiwum
Kierowcy, którzy nie zdążą zdać egzaminu na prawo jazdy w tym roku, zostaną objęci uciążliwym, dwuletnim okresem próbnym.

Do końca roku kierowca po zdaniu egzaminu i otrzymaniu prawa jazdy może od razu wyjechać na drogi. W styczniu w życie wejdą kolejne zapisy ustawy o kierujących pojazdami, które nałożą na świeżo upieczonych kierowców obowiązek odbycia dwóch płatnych szkoleń. Pierwszym z nich będzie kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma trwać dwie godziny i kosztować 100 zł. Kierowcy będą mogli zobaczyć m.in. zdjęcia z wypadków drogowych, co ma im przemówić do rozsądku.

Drugie szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym jest planowane na ok. godzinę, a jego cena ma wynieść ok. 200 zł. Uczestnicy dowiedzą się podczas zajęć jak zachować się za kierownicą na śliskiej nawierzchni, albo jak pokonać samochodem niebezpieczny zakręt. Zdaniem specjalistów, którzy pomagali posłom przygotować nowe przepisy, kursy będą pożyteczne, bo takich umiejętności nie uczy się w ośrodkach szkolenia kierowców. A w ruchu drogowym ich znajomość może się okazać nieoceniona.

- Kierowca, któremu po raz pierwszy wydano prawo jazdy kategorii B, zostanie objęty okresem próbnym trwającym 2 lata - wyjaśnia Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Kierowca będzie musiał przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia wydania prawa jazdy. Dodatkowo przez pierwszych 8 miesięcy będzie musiał wozić na szybach z przodu i z tyłu naklejkę z zielonym liściem klonowym. W tym czasie ograniczenie prędkości dla takiej osoby wyniesie 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nawet, jeśli znaki dopuszczą wyższą prędkość dla pozostałych kierowców.

W ciągu 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy nie będzie można pracować jako zawodowy kierowca. - Jeżeli podczas dwuletniego okresu próbnego młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, zostanie on wydłużony o następne dwa lata. Dodatkowo trzeba będzie wówczas wziąć udział w kursie reedukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi Robert Drozd.

W przypadku popełnienia trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa, uprawnienia do kierowania zostają cofnięte i trzeba od nowa zdać egzamin. Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny (28 godzin, 500 złotych). W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs, starosta cofa uprawnienia do kierowania i osoba będzie traktowana jak każda inna, która ubiega się o prawo jazdy. Kurs nauki jazdy trwa ok. 3 miesiące. Aby wyprzedzić zmiany i spokojnie zdać egzamin warto zapisać się do szkoły nauki jazdy teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24