MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy na przejściu w Budomierzu udaremnili przemyt jastrzębia, myszołowa i pijawek [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Celnicy udaremnili przemyt jastrzębia gołębiarza, myszołowa i pijawek lekarskich.
Celnicy udaremnili przemyt jastrzębia gołębiarza, myszołowa i pijawek lekarskich. Archiwum Służby Celnej
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na przejściu granicznym w Budomierzu spreparowane okazy jastrzębia gołębiarza (accipiter gentilis) oraz myszołowa zwyczajnego (buteo buteo), objęte ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Do udaremnienia przemytu spreparowanych ptaków doszło podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu mercedes. Pojazdem podróżowało dwoje Ukraińców, kobieta i mężczyzna.

- W trakcie rewizji pojazdu i bagaży okazało się, że podróżni przewożą bez wymaganych pozwoleń dwa spreparowane okazy chronionych ptaków. Jastrząb gołębiarz (accipiter gentilis) oraz myszołów zwyczajny (buteo buteo) wpisane są na listę okazów zagrożonych wyginięciem (zał. A, Konwencja Waszyngtońska CITES) i do ich legalnego przewozu przez granicę niezbędne są odpowiednie pozwolenia - informuje rach. Edyta Chabowska, z referatu obsługi klienta i komunikacji zewnętrznej
Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Nie był to jedyny towar niezgłoszony do kontroli, ponieważ okazało się , że w bagażach podróżnych znajdują się także handlowe ilości odzieży- ponad pół tysiąca skarpet oznaczonych chronionym logo znanych światowych producentów.

Na chronione, tym razem żywe okazy natrafili podczas kontroli także funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Medyce. Sto pijawek lekarskich próbował wwieźć do Polski w swym bagażu obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

W obydwu przypadkach, sprawcy przemytu poniosą odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Okazy w rozumieniu Konwencji CITES to nie tylko osobniki żywe, ale także okazy martwe i produkty pochodne np.: trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce,muszle i ich fragmenty w postaci biżuterii i pamiątek, żywność, leki, wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca, drewna. Zatem warto pamiętać, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych.


Zobacz też: Muzeum w Przemyślu otrzymało mundur żołnierza gen. Maczka. Opis elementów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24