MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Przemyślu według nowych zasad

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- W tym roku zmieniliśmy formułę budżetu obywatelskiego. Teraz projekty będą zgłaszać zarządy osiedli - mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla.
- W tym roku zmieniliśmy formułę budżetu obywatelskiego. Teraz projekty będą zgłaszać zarządy osiedli - mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla. Norbert Ziętal
Ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego. W nowej formule. Projekty będą zgłaszać zarządy osiedli. Inwestycje będą przeprowadzone na każdym osiedlu.

- W tym roku zmieniliśmy formułę budżetu obywatelskiego. Dlaczego? Jest kilka przyczyn. Pierwsza, dość istotna, to fakt, że dotychczasowe inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego dotyczyły infrastruktury sportowo - rekreacyjnej. Zaczyna pojawiać się pewne zagrożenie z kosztami ich utrzymania. Pomimo, że w ub. roku staraliśmy się ograniczyć realizację tego typu zadań w jednostkach oświatowych, to nie do końca się to udało - mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla.

Od teraz pomysły będą zgłaszać zarządy osiedli

Do tej pory to mieszkańcy mogli zgłaszać projekty, a wszystkie, które przeszły weryfikację, były poddawane pod głosowanie. - W tym roku prezydent zwrócił się do zarządów osiedli, aby wskazały inwestycje, które chciałyby zrealizować na swoim terenie, które są najbardziej oczekiwane - wyjaśnia Hayder.

Osiedlowe zarządy swoje propozycje powinny wcześniej skonsultować z mieszkańcami.

Na tegoroczny budżet obywatelski w Przemyślu zarezerwowano 676 tys. złotych. Każde z osiedli, a jest ich w Przemyślu 21, ma z góry określoną kwotę, za którą będą mogły być przeprowadzone inwestycje. Wprowadzono prosty przelicznik. 10 złotych na każdego zameldowanego na stałe mieszkańca. Z tym, że wprowadzono kwotę minimalną, 20 tys. złotych, która dotyczy małych osiedli, z małą liczbą mieszkańców. Takich jest siedem w mieście.

Najwięcej pieniędzy otrzyma os. Kazanów, 66 490 złotych. Na kolejnych pozycjach są os. Kmiecie - 55 180 złotych i Łukasińskiego - 55 080 złotych.

Minimalna wartość zadania to 3500 złotych

Swoje pomysły osiedlowe zarządy mogą zgłaszać do 26 września. Mogą to być budowy od nowa lub ulepszenia elementów infrastruktury miejskiej, działania mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców. Minimalna wartość zadania to 3500 złotych, maksymalna wynosi tyle, ile pula na dane osiedle. Dopuszczalna jest późniejsza 20 proc. dopłata do zadania, z budżetu miejskiego, jeżeli np. w trakcie przetargu okaże się, że trzeba wydać więcej pieniędzy.

Od 27 września od 13 października potrwa weryfikacja zgłoszeń, a 14 października ma być ogłoszona lista zadań zakwalifikowanych do realizacji w 2017 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24